Šípky podpoří zdraví, a navíc skvěle chutnají!

  • 05.10.2022

Jen málokteré ovoce obsahuje takové množství vitaminu C jako šípky, jejichž sběr právě vrcholí. A protože v přírodě potkáte šípky téměř na každém kroku, nezapomeňte si je nasbírat. Nejen, že šípky díky vysokému obsahu vitaminu C podpoří imunitu, ale své stálé místo mají i v gastronomii. Tipy, co si ze šípků připravit, vám přinášíme.

 

Co všechno umí šípky?

Plody růže šípkové jsou doslova zásobárnou vitaminu C. 100 g šípků obsahuje tolik množství vitaminu C jako tři citróny. Šípky obsahují nejen na podzim tolik oblíbený vitamin C, ale také vitamin A, K, B1, B2 a B3. Kromě toho šípky obsahují také vápník a rutin. První zmínky o jejich pozitivním vliv na lidské zdraví jsou známé z anglosaského herbáře, a to dokonce už z 11 století. Chcete-li podpořit imunitu a zdraví přírodní cestou, zajděte si na šípky. V lidovém léčitelství se šípkový čaj a sirup užívaly nejen při nachlazení, ale také při onemocněních dásní a onemocněních ledvin. Šípky našly své uplatnění ale i v kosmetickém průmyslu. Doma si z nich můžete vyrobit např. peeling.

 

Kdy vyrazit na šípky?

Ideální období pro sběr šípků je v říjnu, kdy jsou šípky vyzrálé, a tudíž nejsladší. Pro sběr jsou nejlepší šípky tvrdé, červené barvy. Pokud chcete šípky sbírat na sušení, vyrazte na ně ještě před prvními mrazíky. Přemrzlé šípky jsou měkčí, a proto do džemů a omáček nevadí. Podle některých odborníků jsou dokonce šípky, které prošly prvním mrazem nejsladší.

 

Šípky v kuchyni

Možná vás překvapí, co všechno lze ze šípků uvařit. Nejznámější je samozřejmě šípkový čaj, oblíbený pomocník při podpoře imunity. Skvělá je pak šípková marmeláda, šípkový džem, sušenky, víno, sirup, ale i omáčka k masu. Pokud si šípky nasušíte, lze je pak jen přidávat do čajů. Šípkový čaj jistě znáte, ale co vyzkoušet jeho méně obvyklou variantu, a sice pečený šípkový čaj?

 

 

Naše tipy! 

Pečený šípkový čaj

Pečený šípkový čaj měly v oblibě už naše babičky, pro které šlo o jeden z nejoblíbenějších prostředků na podporu zdraví. Pečený čaj skvěle chutná díky kouskům ovoce, což ocení hlavně děti. Ostatně přesvědčit se můžete sami!

Na přípravu šípkového pečeného čaje budete potřebovat: 1,5 kg ovoce (šípky, sladká jablka, pomeranč, citrón), koření (skořici, badyán, hřebíček, kardamom), třtinový cukr. 

Postup:

Ovoce pokrájíme na kostky (šípky, sladká jablka, pomeranč) a dáme do větší mísy. Přidáme skořici, badyán, hřebíček a dle chuti třtinový cukr. Ovoce s cukrem a kořením promícháme a rozprostřeme na plech. Pečeme na 200 stupňů cca 30-40 minut. Po upečení čajem plníme sklenice, které pevně uzavřeme a otočíme dnem vzhůru, než vychladnou. A pak už stačí jen popřát „dobrou chuť“!

 

A co takhle maso se šípkovou omáčkou?

Pokud jste raději na slané, vyzkoušejte delikatesu v podobě šípkové omáčky. Vůbec nevadí, když zrovna nemáte kančí maso, protože skvělá je i k hovězímu.

Ingredience: 300 g šípků (čerstvé nebo sušené), 1 jablko, hřebíček, nové koření, bobkový list, citrón, sůl, cukr, hladká mouka, hovězí bujón.

Postup:

Šípky a jablko vložíme do vody a přivedeme k varu společně s kořením. Vaříme do doby, než ovoce změkne. Poté vyjmeme koření, šípky a jablko rozmixujeme a přecedíme přes síto. Přidáme vodu, bujón a dochutíme solí, cukrem, citrónovou šťávou. Necháme přejít varem, zahustíme jíškou z hladké mouky a vody a krátce povaříme. Gastronomickým zážitkem jsme si jisti!

 

A pokud všechny šípky využijete v kuchyni, nemusíte smutnit, protože na podporu imunity je tu přece Cetebe!