Únava versus syndrom chronické únavy. Znáte rozdíl?

  • 17.04.2023

 

 

Trápí vás jarní únava? Za pocity fyzického a psychického vyčerpání může v jarním období stát dlouhá zima, nedostatek slunečních paprsků, vitaminů a pohybové aktivity. Pokud vás však únava trápí delší dobu, a to bez zjevných příčin, může se jednat o syndrom chronické únavy, onemocnění, které je stále poněkud podceňováno. Jak rozlišit obyčejnou únavu od chronického únavového syndromu, který ji vyžaduje léčbu, vám poradíme.

 

Únava, či únavový syndrom?

Není únava jako únava. Pro diagnostiku chronického únavového syndromu je nutné, aby člověk trpěl alespoň osmi z jedenácti příznaků, mezi které patří zvýšená teplota, bolest v krku, bolestivé mízní uzliny, celková svalová slabost, bolesti svalů, dlouhotrvající únava po cvičení, bolesti hlavy, bolesti kloubů, poruchy spánku a neuropsychologické obtíže (např. zapomnětlivost, nesoustředěnost, deprese). Pokud se objeví pouze šest z uvedených příznaků, ale současně další dva tělesné symptomy (zvýšená teplota, zánět hrdla, citlivé mízní uzliny) může být syndrom chronické únavy rovněž diagnostikován. Pro splnění kritérií únavy by uvedené obtíže měly trvat alespoň 6 měsíců. Oproti tomu běžná únava, která následuje jako přirozený stav po nadměrném fyzickém a psychickém výkonu, odezní poté, co je organismu dopřán čas na regeneraci.

 

Trpí převážně ženy a workoholici

Syndrom chronické únavy se objevuje bez zjevné příčiny, přičemž nejohroženější skupinou jsou ženy ve středním věku. Zaměstnání, péče o domácnost, rodinu, děti, rodiče a prarodiče mohou být natolik náročné, že mohou způsobovat vyčerpání, které může být doprovázeno bolestmi hlavy, svalů, kloubů, zduřením krčních uzlin, závratěmi a poruchami spánku (nespavost, nebo naopak zvýšená spavost). Objevit se mohou také poruchy nálad a deprese. Diagnostika bývá obtížná, protože uvedené obtíže jsou poněkud nespecifické, a navíc je lze snadno zaměnit s projevy možné počínající menopauzy. Ačkoliv chronická únava postihuje ve větší míře ženy, nevyhýbá se ale ani mužům. Mezi trpícími chronickou únavou jsou lidé extrémně zodpovědní, pečliví a workoholici, kteří neumí relaxovat a často přeceňují své síly.

 

 

 

Chronická únava není lenost!

Vzhledem k tomu, že chronický únavový syndrom nemá žádné specifické měřitelné projevy, bývají osoby s touto diagnózou laiky mylně označováni jako lidé líní, málo pracovití a ti, kteří nic nevydrží. Ujít procházku dlouhou dva kilometry může být pro osoby trpící syndromem chronické únavy totiž stejně náročné jako pro zdravého člověka uběhnout maraton. Únavový syndrom je dlouhodobá únava, která může dokonce bránit běžnému každodennímu fungování.  Zdánlivě banální činnosti mohou způsobovat vyčerpání vyžadující odpočinek k zotavení. V některých případech tak může dojít k tomu, že únava a vyčerpání jsou natolik výrazné, že nejsou slučitelné s vykonáváním zaměstnání a je nutná pracovní neschopnost. Syndrom chronické únavy a progrese případných stávajících onemocnění tak mohou nemocného invalidizovat do té míry, že návrat do zaměstnání může být nemožný.

 

Diagnóza: Chronický únavový syndrom! Co s tím?

Včasná diagnostika je prvním krokem k uzdravení, a proto návštěvu lékaře neodkládejte! Pozitivní zprávou je, že u některých lidí chronická únava sama odezní. Důležité ovšem je změnit životní styl s důrazem na zdravý a vyvážený jídelníček s dostatkem ovoce, zeleniny a vlákniny, dostatek aktivního pohybu, spánku a odpočinku. Někteří ovšem takové štěstí nemají a jejich obtíže je vedou do ordinací praktických lékařů. Důvodem návštěvy často nemusí být ani podezření na chronický únavový syndrom, ale nespecifické zdravotní projevy, které jsou s ním spojeny. Lékař vyloučí možná organická onemocnění a může navrhnout další postup. Zásadní však je, aby si člověk uvědomil, že psychické a fyzické zdraví jsou spojené nádoby, a proto se diskomfort v jedné oblasti může promítnou i do té druhé. Někteří odborníci se např. domnívají, že prostřednictvím syndromu chronické únavy nám tělo dává signál, že je „čas zpomalit“. Syndrom chronické únavy, ačkoliv je mnoha lékaři považován za neurologické onemocnění, si může současně vyžadovat návštěvu psychologa, psychiatra, psychoterapeuta.

 

Prevence existuje!

Jedním z problémů těch, kteří chronickou únavou trpí, může být neschopnost odpočívat a každodenní extrémní fyzické a psychické vypětí. Prevencí únavového syndromu je schopnost mít pod kontrolou nejen práci, ale také volný čas! Podle některých odborníků bychom měli svůj den trávit 8 hodinami práce, 8 hodinami spánku a zbývajících 8 hodin věnovat rodině, zájmům a běžným povinnostem v rámci domácnosti. Zapomínat bychom však neměli ani na skladbu jídelníčku, protože některé potraviny mohou energii podpořit.  V případě únavy nejsou doporučována tučná a těžká jídla, a proto je důležité zařadit do jídelníčku potraviny jako jsou luštěniny, hnědá rýže, quinoa, ovesné vločky, ryby, ořechy a semínka, čerstvé ovoce a zeleninu s dostatkem vitaminu C, který má pro zdraví mnoho benefitů, mimo jiné přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. V případě potřeby jsou vhodné doplňky stravy s obsahem vitaminu C. Jak ale vybrat ten správný vitamin C? Volte ten s postupným uvolňováním, který najdete v řadě Cetebe®. Cetebe® Vitamin C 500 mg s postupným uvolňováním využívá TECHNOLOGII ČASOVÝCH PERLIČEK, která zajišťuje postupné uvolňování vitaminu C do těla a nepřetržitý přísun vitaminu C po dobu několika hodin v průběhu celého dne.

 

Proč právě céčko od Cetebe®?

Cetebe® Vitamin C 500 mg s postupným uvolňování podpoří nejen zdraví, ale přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání! Vitamin C bohužel lidské tělo není schopno vyrobit samo, a proto je nutné přijímat jej prostřednictvím stravy. V případech, kdy je organismus vystaven vyšší psychické a fyzické zátěži, je navíc jeho potřeba vyšší, což platí i pro některé skupiny osob (kuřáci, těhotné a kojící ženy, období zvýšeného výskytu respiračních infekcí, při zvýšené fyzické a psychické zátěži atd). Možná jste netušili, že vitamin C přispívá:

  • ke snížení míry únavy a vyčerpání,
  • k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm,
  • k normální funkci imunitního systému,
  • k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, chrupavek, kostí, kůže a dásní
  • k normální psychické činnosti,
  • k normálnímu energetickému metabolismu,
  • k normální činnosti nervové soustavy,
  • k ochraně buněk před oxidativním stresem.

Chcete podpořit energii a snížit pocity únavy a vyčerpání? Céčko od Cetebe® je jasnou volbou!

 

Jak hodnotí Cetebe® IMMUNITY Forte spotřebitelé?

„Dávka vitamínu C s postupným uvolňováním v jedné kapsli mi maximálně vyhovuje. I dávkování - Jedna kapsle denně. Během užívání jsem pociťovala více energie a menší únavu. Prozatím úspěšně odolávám všem infekcím z okolí. Tableta se dobře zapíjí, Cetebe® Vitamin C 500 mg s postupným uvolňováním určitě doporučuji!“ Libuše

Cetebe® Vitamin C 500 mg s postupným uvolňováním je super, skvěle se zapiji příjemně cinká a chrasti, tableta dobře klouže a nikde nedrhne, povzbudí mysl a mam po ni vice energie, každy den si je beru ráno a stači zapit opravdu malým mnozstvim vody." Martina

„Za mňa veľké plus, že v jednej kapsli je dávka na jeden deň a že sa postupne behom dňa uvoľňuje. Má skvele zloženie hlavne v období viróz. Po pár týždňoch užívania cítim, že mám viac energie a nepociťujem tak únavu. Vitamíny majú príjemnú oranžovú farbu, takže nemám pocit, že "hltám" tabletky. Prehltá sa ľahko a nestojí v krku. Odporúčam.“ Kristýna

Recenze vznikly ve spolupráci s Ženy s.r.o. Spotřebitelé měli možnost produkty Cetebe® vyzkoušet a bezúplatně poskytli své hodnocení, včetně souhlasu s veřejnou publikací svých zkušeností na webu cetebe.cz. Testování proběhlo v období leden až březen 2022.

https://testovani.zenysro.cz/test/cetebe-immunity-forte

https://testovani.zenysro.cz/test/cetebe-vitamin-c-500-mg

 

Získejte Cetebe zdarma!

Chcete vyzkoušet Cetebe zcela zdarma? Sledujte nás na sociálních sítích (Facebook a Instagram), kde každý měsíc soutěžíme o prémiové produkty Cetebe. 

 

Vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému, k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, chrupavek, kostí, kůže a dásní, k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy, k normální psychické činnosti, k ochraně buněk před oxidativním stresem, ke snížení míry únavy a vyčerpání, k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm. Zinek přispívá k normální funkci imunitního systému, k ochraně buněk před oxidativním stresem, k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů, pokožky a zraku, k udržení normální hladiny testosteronu v krvi. Vitamin D přispívá k normálnímu stavu kostí a zubů, k normální činnosti svalů, k normální hladině vápníku v krvi, k normálnímu vstřebávání vápníku a fosforu a podílí se na procesu dělení buněk.

 

Zdroj: https://www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/neu/2013/03/11.pdf