Chřipka, nebo nachlazení?

  • 07.01.2023

Ačkoliv jde o onemocnění s podobnými příznaky, mezi chřipkou a nachlazením bychom našli řadu rozdílů. Zatímco nachlazení je běžné virové onemocnění, většinou s mírným průběhem, chřipka může mít fatálními následky, a to hlavně pro oslabené jedince. Znalost symptomů obou onemocnění umožňuje včas nasadit vhodnou léčbu a předejít možným komplikacím. Poznejte proto rozdíl mezi chřipkou a nachlazením včas!

 

Co je nachlazení?

Nachlazení, odborně nazofaryngitida nebo rinofaryngitida, je akutní infekční onemocnění horních cest dýchacích, které se objevuje nejčastěji v chladných měsících. S „rýmou“, jak je onemocnění často v populaci označováno, se tak během zimy setká téměř každý. Mezi typické příznaky nachlazení se řadí rýma, kašel, bolest v krku a zvýšená teplota. S teplotou nad 38 ˚C se během nachlazení setkáváme spíše u dětských pacientů, kteří nachlazením trpí nejčastěji. V 80 % případů je původcem nachlazení rhinovirus, k jehož přenosu dochází prostřednictvím kapének, a proto je riziko nákazy největší v kolektivech. Na vině může být též nedostatečná hygiena a oslabená imunita. Pokud se s nachlazením setká jinak zdravý člověk, k úzdravě dochází obvykle do jednoho týdne, i když některé ze symptomů mohou přetrvávat v mírné podobě až 3 týdny (např. kašel). Vzhledem k tomu, že se jedná o onemocnění virového původu, léčba spočívá pouze v tlumení příznaků. Základem léčby je klidový režim a dostatek tekutin. Vhodné jsou volně dostupné přípravky, které zmírňují nepříjemné symptomy jako je např. rýma a kašel.

 

Jak bojovat s nachlazením?

Na kašel užíváme běžně dostupné přípravky dle charakteru kašle. V případě suchého a dráždivého kašle volíme antitusika, jde-li o kašel produktivní, který se objevuje spíše v pozdější fázi onemocnění, jsou vhodná tzv. mukolytika, která usnadňují vykašlávání hlenu. V případě rýmy si lze vybrat z mnoha nosních kapek a sprejů s vazokonstrikčním účinkem, díky kterému dochází ke stažení cév v nosní sliznici, což způsobuje snížení otoku a úlevě od pocitu ucpaného nosu. Při bolestech v krku jsou vhodné přípravky s protizánětlivým a antiseptickým účinkem snižujícím otok, zarudnutí a působící proti virům, kvasinkám a bakteriím. Nejčastěji jsou dostupné ve formě cucacích pastilek a sprejů. Je-li tělesná teplota vyšší než 38˚C jsou podávány přípravky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu, který má navíc protizánětlivý účinek.

 

Pozor na zákeřnou chřipku!

Chřipka se bohužel projevuje podobnými příznaky jako nachlazení, a proto bývá často s nachlazením zaměňována. Na rozdíl od nachlazení je chřipka doprovázena kromě kašle, rýmou, bolestí v krku také celkovou únavou, bolestmi svalů, kloubů, horečkami a zimnicí. Pokud při nachlazení normálně fungujete, věřte, že v případě chřipky vás tělo bude nutit ulehnout do postele. Hlavní rozdíl ovšem spočívá v nástupu onemocnění. Běžné nachlazení nastupuje pozvolně, nejčastěji 1 až 3 dny po setkání s infekcí, chřipka se objeví náhle. Stejně jako u nachlazení je léčba symptomatická. Nejobávanější komplikací chřipky, která může v některých případech ohrožovat na životě, je zápal plic, a proto se nevyplatí chřipku tzv. „přecházet“. Nedochází-li ke zmírnění příznaků je důležité navštívit lékaře. Nemocným hrozí nejen zápal plic, ale také poškození srdce a dalších životně důležitých orgánů. Při podezření na chřipku u dětí, seniorů, chronicky nemocných osob a těhotných žen je doporučeno navštívit lékaře ihned.

 

Nejlepší je prevence!

Spolehlivou prevencí je v případě chřipky očkování, které přispívá ke snížení závažnosti infekce a zmenšení rizika komplikací a úmrtí. Každoroční očkování proti chřipce je doporučeno seniorům nad 65 let, osobám chronicky nemocným (včetně dětí), těhotným ženám v kterékoliv fázi těhotenství. Další opatření snižující riziko nákazou nejen chřipky, ale mnoha dalších onemocnění je zdravý životní styl, který spočívá v pestré a vyvážené stravě, dostatku aktivního pohybu a spánku. Vhodné jsou také kvalitní doplňky stravy na podporu imunity a celkového zdraví, které obsahují vitaminy podporující normální funkci imunitního systému (vitamin C, vitamin D a zinek).

 

 

Cetebe®, účinná podpora pro Váš imunitní systém

Správně fungující imunitní systém nás chrání nejen před chřipkou a nachlazením, ale také před dalšími infekcemi. Všechny kapsle a cucací pastilky doplňků stravy řady Cetebe® obsahují vitamin C, který se díky využití TECHNOLOGIE ČASOVÝCH PERLIČEK, uvolňuje z kapsle do těla postupně, a je tak zajištěn nepřetržitý přísun vitaminu C po dobu několika hodin v průběhu celého dne. V případě boje s chřipkou a nachlazením je vhodné obohatit jídelníček doplňkem stravy Cetebe® IMMUNITY Forte, který představuje komplexní podporu imunitního systému. Vitamin C, vitamin D a zinek přispívají k normální funkci imunitního systému a podporují další procesy v těle. Vitamin C je důležitý pro vrozenou imunitu a mimo jiné podporuje primární obrannou linii organismu, zinek hraje důležitou roli v adaptivní imunitě a vitamin D podporuje procesy vrozené i adaptivní imunity.

 

 

Jak hodnotí Cetebe® IMMUNITY Forte spotřebitelé?

„Super vitamíny, velmi mi vyhovuje dávkování jedné tablety denně.... Již po týdnu byla znát menší únava, musím zmínit, že i pleť se mi zlepšila. Užívám třetí týden, ačkoli jsem v této době onemocněla, průběh virózy byl, mnohem lehčí, kratší a celkově snesitelnější... Tablety, i když jsou větší, snadno se polykají, určitě budu v užívání pokračovat, myslím si, že je to skvělá volba hlavně pro období podzim/zima, kdy je potřeba posílit imunitu, velké plus vidím i ve vitamínu D, který je také obsažen v kapslích, spolu se zinkem.“ Michaela

„Vitamíny Cetebe Forte jsou bezvadné, dobře se polykají. Výhodou je jejich postupně uvolňování. Při užívání jsem měla plno energie, nebyla jsem unavená, nemocná a nachlazená. Velká výhoda je užívání jedné tablety za den. Určitě doporučuji v době chřipek a nachlazení.“ Soňa

S vitamíny jsem nad míru spokojena. Velkým plusem je dávkování jedné tablety za den, kdy doplníte nejen vitamín C, ale také zinek a D. Nemusím teda konečně brát 3 tablety, ale mám to vše v jednom. S polykáním tablet také není žádný problém. Cetebe® Immunity FORTE užívám pravidelně a zatím mne nepostihla žádná nemoc. I když jsem byla nachlazená, tyto vitamíny mi byly nápomocí k úplnému uzdravení, za což jsem velmi vděčná. S užíváním tablet nadále pokračuji.“ Nikol


Recenze vznikly ve spolupráci s Ženy s.r.o. Spotřebitelé měli možnost produkty Cetebe® vyzkoušet a bezúplatně poskytli své hodnocení, včetně souhlasu s veřejnou publikací svých zkušeností na webu cetebe.cz. Testování proběhlo v období leden až březen 2022.

https://testovani.zenysro.cz/test/cetebe-immunity-forte

https://testovani.zenysro.cz/test/cetebe-vitamin-c-500-mg

 

Vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému, k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, chrupavek, kostí, kůže a dásní, k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy, k normální psychické činnosti, k ochraně buněk před oxidativním stresem, ke snížení míry únavy a vyčerpání, k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm. Zinek přispívá k normální funkci imunitního systému, k ochraně buněk před oxidativním stresem, k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů, pokožky a zraku, k udržení normální hladiny testosteronu v krvi. Vitamin D přispívá k normálnímu stavu kostí a zubů, k normální činnosti svalů, k normální hladině vápníku v krvi, k normálnímu vstřebávání vápníku a fosforu a podílí se na procesu dělení buněk.

Zdroj:

https://szu.cz/uploads/Epidemiologie/Infekce_zakladni_informace/Chripka.pdf