Jídelníček na podporu imunity

  • 09.02.2023

Jak podpořit imunitu a snížit výskyt sezónních nachlazení? Je to jednoduché! Zařaďte do jídelníčku potraviny, které podpoří váš imunitní systém a vy se budete cítit lépe a zdravěji! Které potraviny to jsou, vám poradíme!

 

Zdraví sídlí ve střevech!

Základem imunity a celkového zdraví jsou především zdravá střeva, protože až 70 % imunitního systému sídlí ve střevech. Jídelníček by měl proto obsahovat potraviny, které zdraví střev podpoří. Příznivý vliv na střevní mikrobiom mají probiotika podílející se na udržení střevní rovnováhy, k jejímuž narušení dochází např. vlivem užívání antibiotik, nadměrné konzumace alkoholu a nedostatku vlákniny ve stravě. Narušení střevní rovnováhy se může projevit nejen obtížemi se zažíváním, ale právě také oslabenou imunitou. Do jídelníčku zařaďte na probiotika bohaté fermentované potraviny. Vhodné jsou zakysané mléčné výrobky (kefíry, jogurty, zrající sýry, tvaroh), kvašená zelenina (zelí, okurky), fermentované obiloviny (kváskové placky a pečivo), fermentované luštěniny (tempeh, miso) a fermentované nápoje (kombucha). Fermentovat lze i doma, a navíc levně, protože k fermentaci stačí jen obyčejná sůl!

 

Vsaďte na betaglukany!

Stále větší oblibě se těší betaglukany, přírodní imunomodulátory, přirozeně se vyskytující v buněčných stěnách hub, sinic, kvasinek, obilovin a bakterií. Ačkoliv za nejefektivnější jsou odborníky považovány betaglukany izolované z pivovarských a pekařských kvasinek (Sacharomyces cerevisie), imunitu podpoří také betaglukany z medicinálních hub shiitakereishi a hlívy ústřičné. Zejména hlíva ústřičná našla v gastronomii široké uplatnění a dnes patří mezi běžnou součást nabídky zeleniny v mnoha obchodech. Doporučujeme vyzkoušet gulášovou polévku z hlívy ústřičné nebo zapečené těstoviny.

 

 

Jedničkou je paprika!

Na jídelníčku by samozřejmě neměla chybět čerstvá zelenina, která obsahuje vysoké množství vitaminu C, který přispívá k normální funkci imunitního systému. Možná vás ale překvapí, že nejlépe, a to dokonce ze všech druhů zeleniny a ovoce, je na tom s obsahem vitaminu C červená paprika. Vysokým množstvím céčka se pyšní také brokolice, květák, růžičková kapusta, křen a petrželová nať, které kromě vitamínu C obsahují také vitaminy A a E, antioxidanty a vlákninu. Zeleninu je vhodné konzumovat buď čerstvou nebo připravenou na páře, aby nedošlo ke ztrátě zdraví prospěšných látek. Pro gurmány a milovníky ostrých jídel doporučujeme chilli papričky, které obsahují nejen vitamin C, ale také alkaloid kapsaicin, který má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Pokud je řeč o imunitě, je třeba zmínit i zázvor, který patří mezi koření, ačkoliv je mnohými považován za zeleninu.  

 

Podpora imunity? Nejen citrón!

Když se řekne podpora imunity, spousta z nás si okamžitě vybaví vitamin C a citrón. Vitamin C, a to ve vyšším množství, bychom však našli v plodech rakytníku a šípcích. Šípky dokonce obsahují cca 200 až 500 miligramů vitamínu C v 100 gramech, tedy asi desetkrát více než je v citrónu.  Skvělou zásobárnou vitaminu C, draslíku, hořčíku a vitaminů B a E je kiwi. Do jídelníčku zařaďte také bobulové ovoce, a to především černý rybíz, jahody, borůvky, maliny a ostružiny, které kromě vysokého množství vitaminu C obsahují i antioxidanty. Z exotického ovoce jmenujme papáju, zdroj céčka, draslíku, hořčíku a kyseliny listové. Ačkoliv imunitu podpoří efektivněji spousta jiného ovoce, citrusy se svými cca 50 mg vitaminu C ve 100 g, zůstanou v oblíbenosti nejspíš jedničkou.

 

 

Cetebe®, účinná podpora pro Váš imunitní systém

Správně fungující imunitní systém nás chrání nejen před chřipkou a nachlazením, ale také před dalšími infekcemi. Všechny kapsle a cucací pastilky doplňků stravy řady Cetebe® obsahují vitamin C, který se díky využití TECHNOLOGIE ČASOVÝCH PERLIČEK, uvolňuje z kapsle do těla postupně, a je tak zajištěn nepřetržitý přísun vitaminu C po dobu několika hodin v průběhu celého dne. V případě boje s chřipkou a nachlazením je vhodné obohatit jídelníček doplňkem stravy Cetebe® IMMUNITY Forte, který představuje komplexní podporu imunitního systému. Vitamin C, vitamin D a zinek přispívají k normální funkci imunitního systému a podporují další procesy v těle. Vitamin C je důležitý pro vrozenou imunitu a mimo jiné podporuje primární obrannou linii organismu, zinek hraje důležitou roli v adaptivní imunitě a vitamin D podporuje procesy vrozené i adaptivní imunity.

 

Jak hodnotí Cetebe® IMMUNITY Forte spotřebitelé?

Vitamíny Cetebe jsou bezvadné. Měla jsem 3 týdny v době užívání plno energie, nebyla jsem unavená, nemocná, nachlazená, ani žádné příznaky nachlazení.  Úplně stačí užívání 1 za den. Určitě doporučuji všem, co bývají často nemocní.“ Helena

Stačí jedna tableta ráno a je po starostech. Tablety nejsou nijak velké, proto se velmi snadno polykají. Snadno onemocním ale po dobu užívání tabletek jsem nebyla ani malinko nachlazená. Takže za mě naprostá spokojenost.Lenka

„Po třech týdnech braní vitamínů Cetebe se cítím jako v létě. Většinou mě podzimní sychravé počasí uložilo do peřin, ale tentokrát se mi viry vyhýbají.“ Sandra

Recenze vznikly ve spolupráci s Ženy s.r.o. Spotřebitelé měli možnost produkty Cetebe® vyzkoušet a bezúplatně poskytli své hodnocení, včetně souhlasu s veřejnou publikací svých zkušeností na webu cetebe.cz. Testování proběhlo v období leden až březen 2022.

https://testovani.zenysro.cz/test/cetebe-immunity-forte

https://testovani.zenysro.cz/test/cetebe-vitamin-c-500-mg

Vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému, k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, chrupavek, kostí, kůže a dásní, k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy, k normální psychické činnosti, k ochraně buněk před oxidativním stresem, ke snížení míry únavy a vyčerpání, k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm. Zinek přispívá k normální funkci imunitního systému, k ochraně buněk před oxidativním stresem, k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů, pokožky a zraku, k udržení normální hladiny testosteronu v krvi. Vitamin D přispívá k normálnímu stavu kostí a zubů, k normální činnosti svalů, k normální hladině vápníku v krvi, k normálnímu vstřebávání vápníku a fosforu a podílí se na procesu dělení buněk.