Jak (ne)kombinovat vitaminy a minerály?

  • 14.08.2023

 

 

Základem zdraví je pestrá a vyvážená strava s obsahem všech důležitých živin, která podpoří nejen zdraví, ale také psychickou kondici. Bohužel ne každý, ať už z různých důvodů, přijímá dostatek vitaminů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Doplňky stravy se tak dnes stávají běžnou součástí péče o zdraví. Málokdo však ví, jak správně vitaminy a minerály užívat, protože zatímco některé vitaminy mohou vzájemně svůj účinek podpořit, u některých je kombinace více než nevhodná.

 

Opravdu záleží na tom, co jíme?

Jednoznačně ano! Zdravou stravou můžeme své zdraví významně ovlivnit. Pestrý a vyvážený jídelníček může přispět ke snížení vzniku a rozvoje např. kardiovaskulárních onemocnění, diabetu II. typu, hypertenze, zvýšené hladiny cholesterolu v krvi, nadváhy a obezity a mnoha dalších civilizačních onemocnění. Dostatek vitaminů a minerálů ve stravě může podpořit naše zažívání, výkon a kognitivní funkce jako je např. paměť, koncentrace, pozornost, rychlost myšlení, schopnost plánování a řešení problémů. Není také žádným tajemstvím, že pestrá a vyvážená strava se odráží i na naší náladě a pocitu celkového zdraví a životní spokojenosti.

 

Doplňky stravy jako součást podpory zdraví

Nepatříte mezi milovníky zeleniny? Vyhýbáte se mléčným výrobkům? Kouříte? Patříte mezi vegetariány? Jste těhotné? Sportujete? Těžce fyzicky pracujete? Pokud ano, můžete trpět deficitem některého z vitaminů či minerálů. Ačkoliv doplňky stravy nejsou náhradou pestré a vyvážené stravy, mohou být řešením v případě, že organismu některé látky chybí a nemohou být doplněny jinak. Doplňky stravy jsou užívány nejen těmi, kteří nemohou, ale často také nechtějí upravit svůj jídelníček, a přesto chtějí dodat tělu vše, co ke svému správnému fungování potřebuje. Doplňky stravy jsou častou součástí jídelníčku i těch, kteří chtějí mít jistotu, že pro podporu zdraví dělají maximum. Konzumace doplňků stravy by ovšem neměla probíhat bezmyšlenkovitým nákupem, navíc často podpořená mylným přesvědčením, že „čím více, tím lépe. Nejen nevhodné množství, ale také nevhodná skladba doplňků stravy může zdraví i uškodit.  Pokud si nejste jisti, které vitaminy a minerály tělu doplnit, obraťte se na svého praktického lékaře nebo navštivte specializovanou laboratoř, kde vám na základě rozboru krve případné deficity vitaminů a minerálů spolehlivě určí. V případě, že užíváte jakékoliv léky, poraďte se o vhodnosti užívání doplňků stravy se svým lékařem nebo lékárníkem.

 

Kdy a jak užívat vitaminy rozpustné v tucích?

Mezi vitamíny rozpustné v tucích patří vitaminy A, D, E a K a jak již samotný název napovídá, jde o vitaminy, které je vhodné užívat společně s tukem, aby je tělo mohlo dobře absorbovat a využít. Tyto vitaminy je vhodné zapít např. sklenicí mléka, nebo je zapít vodou po konzumaci plnotučných mléčných výrobků, ořechů a dalších kvalitních tuků. Vitamin D a vitamin K je vhodné užívat společně, protože působí synergicky a společně své účinky podporují. Pro normální stav kostí lze účinek vitaminu D zefektivnit současným užíváním vápníku a hořčíku. Užíváte-li vitamin E, vyhněte se, stejně jako u všech doplňků stravy, užívání příliš vysokých dávek a dodržujte doporučená dávkování. Vitamin E může ve vysokých dávkách narušit normální srážení krve.

 

Kdy a jak užívat vitaminy rozpustné ve vodě?

Mezi vitaminy rozpustné ve vodě patří vitamin C, B1, B2, B3, B6, B12 a vitamin H. Důležité je při jejich užívání myslet na dostatek tekutin nejen při zapíjení, ale na zdravý pitný režim během celého dne. Vitamin C lze užívat kdykoliv během dne. Pokud užíváte vysoké dávky klasického vitaminu C, rozložte si je raději do několika menších dávek, protože lidský organismus není schopen vysoké dávky vitaminu C využít a nadbytek vyloučí močí. Z tohoto důvodu je vhodnější užívání vitaminu C s postupným uvolňováním. Vyzkoušejte Cetebe Vitamin C 500 mg, ve kterém se vitamin C díky Technologii časových perliček uvolňuje postupně, a zajišťuje tak nepřetržitý přísun vitaminu C po dobu několika hodin v průběhu celého dne.  Vitamin C se užívá se ráno, s jídlem, nebo bez jídla. Vitaminy skupiny B je vhodné užívat ráno, s jídlem. V případě společného užívání vitaminu C a vitaminů B12, odborníci radí dodržet 2hodinový odstup. K vitaminu C je pro podporu imunity vhodné současně užívat vitamin D a zinek. Naším tipem je Cetebe IMMUNITY Forte, který obsahuje nejen vitamin c s postupným uvolňováním, ale také vitamin D a zinek.

 

 

Kdy a jak užívat minerály?

Mezi nejužívanější doplňky stravy s obsahem minerálních látek se řadí vápník, hořčík a zinek. Zinek je pro lepší vstřebávání vhodné kombinovat s vitaminem C, pro dosažení maximálního efektu nalačno, nikdy ovšem nezapíjet kofeinovými nápoji. Kofein obsahuje fytáty a taniny, které mohou snižovat jeho vstřebávání. Budete-li po užití zinku nalačno pociťovat zažívací obtíže, užívejte ho raději mezi jídly. Vápník je vhodné užívat večer, nejlépe v kombinaci s hořčíkem a zinkem pro podporu imunity a zdraví kostí. Samostatný vápník a hořčík je ale vhodné užívat s 2hodinovým odstupem. Užíváte-li hořčík, podpořte jeho účinek vitaminem B6. Hořčík lze užívat kdykoliv v průběhu dne, ale řada odborníků doporučuje užívání večer, alespoň hodinu po jídle. Cca 1 až 2 hodiny před jídlem je vhodné železo, které lze doplnit vitaminem C, který jeho vstřebávání příznivě ovlivňuje. Někdy je doporučováno železo zapít sklenicí pomerančového džusu.

 

Které vitaminy nekombinovat?

Vitamin K a E mají zcela opačné účinky, a proto se vyhněte jejich společnému užívání! Vitamin K je důležitý pro srážení krve, laicky řečeno „zhušťuje“ krev, zatímco vitamin E krev „ředí“. Doporučení, zda užívat vitamin E, nebo vitamin K, by vždy mělo zohledňovat zdravotní stav konkrétního člověka. Vhodná je konzultace s lékařem, který poradí, zda je větším benefitem užívání vitaminu E, nebo K. Nikdy ovšem ne společně! Je-li řeč o vitaminu K, je důležité zmínit také informaci týkající se léků na srážení krve (např. warfarin). Příliš vysoký příjem vitaminu K může tlumit efekt léku na srážení krve, a zvyšovat tak riziko vzniku krevních sraženin. Užíváte-li léky na srážení krve, poraďte se vždy o užívání doplňků stravy s obsahem vitaminu K s lékařem. Za vhodnou kombinaci není pokládáno ani současné užívání vitaminu C a vitaminu B12, protože vitamin C snižuje absorpci vitaminu B12. Pokud již vitamin C a B12 užíváte, dodržujte alespoň 2hodinový odstup.  

 

Jak vybrat ten správný doplněk stravy s vitaminem C?

Jak se orientovat v široké nabídce doplňků stravy s obsahem vitaminu C? Volte vitamin C s postupným uvolňováním jako je céčko do Cetebe. Vysoké dávky klasického vitaminu C se neukládají do zásoby a tělo nadbytek rychle vyloučí z organismu močí. Vitamin C s postupným uvolňováním zajišťuje efektivnější vstřebávání vitaminu C do organismu a lepší využití tkáněmi. Řada Cetebe® obsahuje také Vitamin C 500 mg s postupným uvolňováním, a tělo je tak díky TECHNOLOGII ČASOVÝCH PERLIČEK zásobeno vitaminem C během celého dne. Vitamin C 500 mg je určen dospělým a dětem od 9 letkomfortní užívání zajišťuje snadno polykatelná kapsle. 

 

Proč právě céčko od Cetebe®?

Cetebe® Vitamin C 500 mg s postupným uvolňování podpoří nejen zdraví, ale přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání! Vitamin C bohužel lidské tělo není schopno vyrobit samo, a proto je nutné přijímat jej prostřednictvím stravy. V případech, kdy je organismus vystaven vyšší psychické a fyzické zátěži, je navíc jeho potřeba vyšší, což platí i pro některé skupiny osob (kuřáci, těhotné a kojící ženy, období zvýšeného výskytu respiračních infekcí, při zvýšené fyzické a psychické zátěži atd). Možná jste netušili, že vitamin C přispívá:

  • ke snížení míry únavy a vyčerpání,
  • k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm,
  • k normální funkci imunitního systému,
  • k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, chrupavek, kostí, kůže a dásní
  • k normální psychické činnosti,
  • k normálnímu energetickému metabolismu,
  • k normální činnosti nervové soustavy,
  • k ochraně buněk před oxidativním stresem. 

Cetebe® Vitamin C 500 mg je vhodný pro dospělé a děti od 9 let.  

 

 

Jak hodnotí Cetebe®  Vitamin C 500 mg spotřebitelé?

Maminka Cetebe užívá už několik let, a tak mi řekla, ať to taky zkusím. Vyhovuje mi, že si dám jen jednu denně. Po měsíci pravidelného užívání se cítím plná energie. Většinou, když byly děti nemocné, jsem to od nich hned chytla. A teď se o ně mohu starat bez obav, že mě to taky skolí." Veronika 

Mám lepší imunitu, začala jsem vitamín C jist pravidelně a výsledky jsou pěkné, bývám méně často nemocná. Mohu doporučit na podzim a v zimě. Mám celkově více energie a radost ze života. I příbuzní jsou s vitamínem spokojeni.Pavlína 

„Vitamin C s postupným uvolňováním během dne moc doporučuji. Užívám už nějakou dobu, obvzlášt teď na podzim a v zimě. Vhodný pro prevenci např. nachlazení atp. Tablety se snadno polykají a dávkování jednou denně je za mě super. Odolávám díky němu lépe nemocem." Kamila 

Recenze vznikly ve spolupráci s Ženy s.r.o. Spotřebitelé měli možnost produkty Cetebe® vyzkoušet a bezúplatně poskytli své hodnocení, včetně souhlasu s veřejnou publikací svých zkušeností na webu cetebe.cz. Testování proběhlo v období leden až březen 2022.

https://testovani.zenysro.cz/test/cetebe-vitamin-c-500-mg

https://testovani.zenysro.cz/test/cetebe-immunity-forte

 

Získejte Cetebe zdarma!

Chcete vyzkoušet Cetebe zcela zdarma? Sledujte nás na sociálních sítích (Facebook a Instagram), kde každý měsíc soutěžíme o prémiové produkty Cetebe. 

 

Vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému, k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, chrupavek, kostí, kůže a dásní, k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy, k normální psychické činnosti, k ochraně buněk před oxidativním stresem, ke snížení míry únavy a vyčerpání, k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm. Zinek přispívá k normální funkci imunitního systému, k ochraně buněk před oxidativním stresem, k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů, pokožky a zraku, k udržení normální hladiny testosteronu v krvi. Vitamin D přispívá k normálnímu stavu kostí a zubů, k normální činnosti svalů, k normální hladině vápníku v krvi, k normálnímu vstřebávání vápníku a fosforu a podílí se na procesu dělení buněk.

 

Autor: Denisa Salvová

Zdroj: https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/ss/slideshow-best-ways-to-take-different-vitamins