Jak správně ošetřit drobná poranění?

 • 05.07.2023

 

 

V létě může častěji docházet k řadě drobných poranění. Většina odřenin a škrábanců se obvykle dobře hojí, ovšem za předpokladu, že jsme ránu správně ošetřili. Nesprávně ošetřené poranění může vést k závažným komplikacím, zejména pokud se objeví u seniorů či chronicky nemocných. Budete-li trávit léto v přírodě, a máte navíc neposedné děti, drobným poraněním se bohužel nejspíš nevyhnete. Tipy, díky kterým můžete předejít obtížím při hojení, vám přinášíme, protože i dnes panuje o ošetřování ran spousta mýtů.

 

I malá rána může být velký problém!

Správné ošetření drobných poranění má zásadní vliv nejen na délku hojení, ale také vzhled jizvy. Špatně ošetřená rána může vést ke vzniku infekce, díky které se poranění nehojí, příp. ke vzniku nevzhledné jizvy. U osob s chronickým onemocněním (např. diabetes mellitus) může i malá ranka způsobit mnohem vážnější zdravotní komplikace např. v podobě bércových vředů. Mezi drobná poranění se řadí nejen odřeniny, škrábance, puchýře a praskliny v kůži, ale také menší popáleniny. Ačkoliv rána se obvykle zahojí do 3 týdnů, důležité je vědět, jak ji správně ošetřit, protože hojení ran je bohužel stále spojeno s mnoha mýty.

 

Nejčastější mýty, díky kterým se rána nemusí hojit  

Zejména v dřívějších dobách byl přístup k hojení ran poněkud odlišný. I dnes jsou však tací, kteří na „osvědčené“ postupy nedají dopustit, a možná díky tomu jsou pak překvapeni, že rána se nehojí tak rychle, jak by měla. Na vině může být nejen nedostatečná informovanost, používání nevhodných prostředků, ale také spousta mýtů, které jsou předávány z generace na generaci.

 • Bez strupu se rána nezahojí!

 Strup, který se na ráně vytvoří, je složen nejen z krve a tkáňového moku, ale může obsahovat i hnis a zbytky odumřelé kůže. I když strup může ránu chránit před infekcí, může bránit hojení. Strup tak často zabraňuje obnově poškozené tkáně, protože brání růstu nových buněk. V dnešní době je proto velký důraz kladen na tzv. vlhké hojení, které je považováno za mnohem efektivnější.

 • Nejlepší desinfekcí je alkohol!

Pokud nemáte po ruce odpovídající desinfekci a do rány nalijete alkohol, může se stát, že ránu ještě více poškodíte a prodloužíte čas hojení. Alkohol je natolik agresivní, že ránu může popálit. Bohužel to samé lze uvést k tolik oblíbenému peroxidu vodíku a jodové tinktuře, na kterou jsou někteří díky obsahu jódu alergičtí. Vhodnější je proto opláchnout ránu pod tekoucí vodou.

 • Rána musí vždy dýchat!

 Fakt, že rána „musí dýchat“, je jedním z nejrozšířenějších mýtů. Jen málokdo však ví, že vzduch může způsobit vysušení rány, a tím také pomalejší a komplikovanější hojení, a to i v důsledku snadnějšího vzniku infekce. Samozřejmě záleží také na hloubce a rozsahu rány.

 • Na každé poranění patří obvaz!

Ránu je nutné zakrýt vždy s ohledem na její rozsah a hloubku. Větší poranění je vhodné zakrýt, nicméně důležité je před samotným krytím ránu správně ošetřit. V souladu s metodou vlhkého hojení je vhodné aplikovat hydrogel či hydrokolidní gel. Pokud na ránu přiložíme jen obvaz, může dojít k vysušení rány. Gázový obvaz může k ráně přischnout, a při převazu dochází k jeho bolestivému strhnutí a de facto zničení nově vytvořené tkáně, nemluvě o špatném hojení a vzniku jizvy.

 

Moderní medicína upřednostňuje vlhké hojení

Metoda vlhkého hojení má dlouhou historii. Již staří Řekové léčili rány na principu vlhkého hojení, kdy nejpoužívanějším pomocníkem hojení byl med a pryskyřice přidávána do rány, aby udržela prostředí vlhké. Všem dobře známá gáza, která je často používána, zajistí sice ráně ochranu, ale ránu nadměrně vysušuje. Metoda vlhkého hojení je založena na aplikaci speciálního gelu na ránu, který vytváří ochrannou bariéru, a navíc urychluje samotný proces hojení. Aplikovat na ránu lze také spreje s obsahem stříbra, které nejen, že zamezí krvácení, ale stejně jako hydrogely, vytvoří ochrannou vrstvu a podpoří proces hojení. Možná se ptáte, jak vlhko ovlivňuje proces hojení? Je to jednoduché! Rána, je-li udržována vlhká, vylučuje tekutinu, která obsahuje růstové faktory a výživné látky, díky kterým se poranění může rychleji a lépe hojit.

 

Cetebe®, účinná podpora pro Váš imunitní systém!
Cetebe®, účinná podpora pro Váš imunitní systém!

 

Jak správně ošetřit drobné poranění? 

Nejdůležitější je zhodnotit stav poranění a rozhodnout, zda není vhodnější vyhledat lékaře. Obrátit se na odborníky je doporučeno v případě, že krev prosakuje z kryté rány i po 20 minutách, rána je hluboká a velmi znečištěná. Návštěvu lékaře neodkládejte ani v případě, že máte pocit, že se rána nehojí. Jde-li opravdu o drobné ranky a běžná poranění, není obvykle návštěva lékaře nutná. Základem správného ošetření je očista rány pod proudem tekoucí vody. Pokud se nepodaří z rány nečistoty odstranit, vezměte si na pomoc sterilní pinzetu. Desinfekční přípravky aplikujte pouze v okolí rány. Drobné ranky, u kterých nehrozí znečištění, není nutné krýt, je-li ranka větších rozměrů je vhodné přiložit polštářkovou náplast, či sterilní čtverec. Před krytím je vhodné aplikovat hydrogel či hydrokoloidní gel. Součástí péče o ránu je ale také pestrá a vyvážená strava s dostatkem všech zdraví prospěšných látek. Pro normální proces hojení nezapomínejte doplnit tělu vitamin C, který nejen, že přispívá k normální funkci imunitního systému, ale také k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci kůže.

 

K létu patří Cetebe®!

Cetebe® Vitamin C 500 mg s postupným uvolňování podpoří nejen zdraví, ale přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání! Vitamin C bohužel lidské tělo není schopno vyrobit samo, a proto je nutné přijímat jej prostřednictvím stravy. V případech, kdy je organismus vystaven vyšší psychické a fyzické zátěži, je navíc jeho potřeba vyšší, což platí i pro některé skupiny osob (kuřáci, těhotné a kojící ženy, období zvýšeného výskytu respiračních infekcí, při zvýšené fyzické a psychické zátěži atd). Možná jste netušili, že vitamin C přispívá:

 • ke snížení míry únavy a vyčerpání,
 • k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm,
 • k normální funkci imunitního systému,
 • k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, chrupavek, kostí, kůže a dásní
 • k normální psychické činnosti,
 • k normálnímu energetickému metabolismu,
 • k normální činnosti nervové soustavy,
 • k ochraně buněk před oxidativním stresem. 

Vitamin C 500 mg je vhodný pro dospělé a děti od 9 let.  

 

Jak hodnotí Cetebe®  Vitamin C 500 mg spotřebitelé?

„Produkt Cetebe Vitamin C 500mg má ojedinělou technologii postupného uvolňování. Jedno balení obsahuje 30 tablet, které mají žlutou barvu a oválný tvar, který při konzumaci se krásně dá zapít a sklouzne snadno do krku. Tabletky jsem užívala každé ráno hned po snídani po dobu 2-3 týdnů. Díky těmto tabletám jsem měla po celých 12 hodin přísun vitamínu C. Patřím mezi aktivní lidi, a zároveň moje práce je psychicky náročná, takže potřebuji nebýt stále vyčerpaná a unavená, a s tím mi pomohl Cetebe vitamin. Po užíváni se mi vše zlepšilo a byla jsem plná energie. Určitě doporučuji každému." Kristýna

„Vitamin C od Cetebe mě velmi mile překvapil. Opravdu jsem po celý den pociťovala větší energii, a to díky postupnému uvolňování vitamínu. Věřím, že užíváním tablet pomáhám organismu bránit se před vnějším virům a tak posiluji svůj imunitní systém. Určitě se po 3 týdnech užívání Cetebe cítím svěžeji a zdravě. Kapsle jsou sice větší, ale nedělá mi problém je polknout, nemají žádnou pachuť. Líbí se mu i celkový vzhled výroku. Myslím si, že v lékárně ho nejde jen tak přehlédnout."  Denisa 

"Cetebe Vitamín C splnil má očekávání. Vyhovuje mi tento typ kapslí, které se snadno polykají. Denní dávka v jedné jediné kapsli obsahuje mnohem více než je referenční hodnota příjmu...v posledních týdnech se ve svém okolí setkávám s virozami, denně jsem v nemocnici za svou mamkou a kupodivu virům odolávám, až mě to samotnou překvapuje. Svůj podíl na mé obranyschopnosti má určitě i tento vitamín. Doporučuji!" Eva

Recenze vznikly ve spolupráci s Ženy s.r.o. Spotřebitelé měli možnost produkty Cetebe® vyzkoušet a bezúplatně poskytli své hodnocení, včetně souhlasu s veřejnou publikací svých zkušeností na webu cetebe.cz. Testování proběhlo v období leden až březen 2022.

https://testovani.zenysro.cz/test/cetebe-vitamin-c-500-mg

https://testovani.zenysro.cz/test/cetebe-immunity-forte

 

Získejte Cetebe zdarma!

Chcete vyzkoušet Cetebe zcela zdarma? Sledujte nás na sociálních sítích (Facebook a Instagram), kde každý měsíc soutěžíme o prémiové produkty Cetebe. 

 

Vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému, k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, chrupavek, kostí, kůže a dásní, k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy, k normální psychické činnosti, k ochraně buněk před oxidativním stresem, ke snížení míry únavy a vyčerpání, k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm. Zinek přispívá k normální funkci imunitního systému, k ochraně buněk před oxidativním stresem, k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů, pokožky a zraku, k udržení normální hladiny testosteronu v krvi. Vitamin D přispívá k normálnímu stavu kostí a zubů, k normální činnosti svalů, k normální hladině vápníku v krvi, k normálnímu vstřebávání vápníku a fosforu a podílí se na procesu dělení buněk.

 

Autor: Denisa Salvová

Zdroj: https://www.hojeni-ran.cz/vlhke-hojeni-ran