Nedostatek vitaminu C. Patříte mezi ohrožené?

  • 09.11.2023

 

 

Vitamin C je důležitý nejen pro podporu imunity, ale pro mnoho dalších tělesných funkcí včetně zdravé pokožky, normálního procesu hojení ran, absorpce železa ze stravy či regenerace tkání. Nedostatek vitaminu C se může projevit mnoha zdravotními obtížemi, a proto bychom neměli zapomínat na jeho dostatečný příjem. U některých skupin osob je však potřeba vitaminu C vyšší. Netýká se riziko deficitu vitaminu C také vás? Pokud ano, využijte podzimní akci Lékárny BENU, protože můžete při koupi dvou balení Cetebe Vitamin C 500 mg s postupným uvolňováním získat třetí balení ZCELA ZDARMA! S nákupem si ale pospěšte, protože akce trvá pouze do vyprodání zásob nebo do 30.11.2023.

 

Jak poznat nedostatek vitaminu C?

Začnete organismu doplňovat vitamin C až v případě, že pociťujete první známky nachlazení? Pak děláte velkou chybu. Vyšší náchylnost k respiračním infekcím v důsledku možného oslabení imunity, je jen jedním z mnoha následků nedostatečného příjmu vitaminu C. Deficit vitaminu C se může projevit mnoha zdravotními problémy, včetně kurdějí (skorbut) projevující se únavou, slabostí, krvácivostí dásní, poruchou krvetvorby, oslabenou imunitou, pomalým hojením ran a výskytem modřin. Skorbut se dříve vyskytoval zejména u námořníků, kteří trpěli absolutním nedostatkem vitaminu C. I když se dnes skorbut naštěstí již nevyskytuje, nedostatečný příjem vitaminu C hrozí těm, v jejichž stravě chybí čerstvé ovoce a zeleniny, bohaté zdroje nejen vitaminu C, ale mnoha dalších zdraví prospěšných látek. Bohužel i přesto, že pečlivě dbáte na optimální příjem vitaminu C, může vaše tělo trpět jeho deficitem. Některé skupiny osob mají potřebu vitaminu C vyšší, a tak může jejich tělo strádat, a to i přesto, že jídelníček odpovídá výživovým doporučením.

 

Kolik vitaminu C denně přijmout?

Optimální příjem vitaminu C závisí na věku, pohlaví a individuálních potřebách. Jako denní referenční hodnota příjmu vitaminu C je stanoveno množství 80 až 100 mg denně. Ideální je, získat dostatek vitaminu C prostřednictvím stravy. Bohatými zdroji vitaminu C je čerstvé ovoce a zelenina, kterého bohužel ne každý konzumuje dostatečné množství. V takovém případě je vhodné obohatit jídelníček kvalitními doplňky stravy. Při výběru však buďte obezřetní. Při užívání vitaminu C mějte na paměti, že tělo dokáže vstřebávat a ukládat vitamin C jen v omezeném množství. Příliš rychlé nebo nadměrné zvýšení hladiny vitaminu C v krvi je pro tělo signálem, že se vstřebalo příliš velké množství vitaminu C a tělo přebytečný vitamin C vyloučí močí. Z tohoto důvodu je vhodné vitamin C do těla doplňovat v menších dávkách v průběhu celého dne. Vyhněte se proto jednorázovým a příliš vysokým dávkám klasického vitaminu C. Vhodným řešením jsou doplňky stravy řady Cetebe využívající Technologii časových perliček, díky které se vitamin C uvolňuje do těla postupně v malých dávkách v průběhu celého dne a zajišťuje tak nepřetržitý příjem vitaminu C. A přesně to vaše tělo a zdraví ocení.  

 

Patříte mezi rizikové skupiny?

Zvýšit příjem vitaminu C je vhodné nejen v období zvýšeného výskytu respiračních infekcí, např. v době chřipkových epidemií, během infekčních onemocnění, ale také během zvýšené psychické a fyzické zátěže. Vzhledem k venkovním teplotám a blížícím se vánočním svátkům, které pro mnohé stres představují, je Cetebe® Vitamin C 500 mg doplňkem stravy, který by vám neměl chybět. Na vyšší příjem vitaminu C by neměli zapomínat ani těhotné a kojící ženy, sportovci, senioři a kuřáci. Hladinu vitaminu C může snižovat užívání hormonální antikoncepce a některých léků (např. kortikosteroidy, některá antibiotika, acylpyrin aj).

 

  • Těhotné a kojící ženy

Během těhotenství je důležité zajistit těhotným ženám dostatečný příjem vitaminů. Dostatek vitaminu C je však důležitý jak pro organismus matky, tak pro správný vývoj plodu.  Denní příjem vitaminu C je stanoven na 105 mg od čtvrtého měsíce těhotenství a 125 mg při kojení.

  • Sportovci a osoby se zvýšenou fyzickou

Potřeba vitaminu C se zvyšuje i při sportovních aktivitách, protože zvýšená fyzická aktivita zvyšuje tvorbu volných radikálů. 

  • Osoby se zvýšenou psychickou zátěží  

Potřeba vitaminu C se zvyšuje také v období nadměrného stresu, a proto myslete na příjem vitaminu C nejen během náročných pracovních dnů, ale i každodenních starostí.

  • Kuřáci

Díky svým antioxidačním vlastnostem má vitamin C schopnost neutralizovat řadu nebezpečných látek z cigaretového kouře, a tím snižuje poškození buněk a tkání. Česká Společnost pro výživu doporučuje u kuřáků denní příjem 185 mg vitaminu C u mužů a 135 mg u žen.

  • Osoby s diagnózou diabetes mellitus

Zvýšená hladina krevního cukru u pacientů s diabetem může poškodit kapiláry v očích, srdce a nervovou tkáň. Hlavní příčinou je oxidativní stres ze zvýšeného množství volných radikálů. Volné radikály mohou poškodit buněčné stěny, tělesné proteiny a genetický materiál. Z těchto důvodů je nesmírně důležité zajistit dostatečný přísun látek vychytávajících volné radikály, mezi které patří i vitamin C. Koncentrace vitaminu C v krvi diabetiků je nejméně o 30 % nižší než u zdravých jedinců, proto by diabetici měli přijímat dvakrát více vitaminu C, aby dosáhli stejné plazmatické hladiny v krvi jako zdraví jedinci. Množství vitaminu C doporučené pro diabetiky je obtížné docílit běžným dietetickým příjmem, a proto mohou být řešením doplňky stravy s obsahem vitaminu C.

A protože vitamin C potřebuje pro své zdraví opravdu každý, Lékárna BENU se rozhodla vám podporu imunity, celkového zdraví a energie usnadnit akcí, díky které můžete při koupi dvou balení Cetebe Vitamin C 500 mg s postupným uvolňováním získat třetí balení ZCELA ZDARMA! S nákupem si ale pospěšte, protože akce trvá pouze do vyprodání zásob nebo do 30.11.2023.

Podpora imunity v BENU se zkrátka vyplatí!

 

 

Jak hodnotí produkty Cetebe® spotřebitelé?

„Doplněk stravy na podporu imunity Cetebe® IMMUNITY Forte mně zaujal svým složením. Tento produkt je ve formě kapslí, což mně plně vyhovuje. Kapsle se dobře polykají a postupně během dne uvolňují vitamín C, který naše tělo takto lépe využije. Během několika týdnů, co tento produkt používám se cítím dobře a bez únavy."  Zlata

„S příchodem podzimu a nižších teplot přichází na řadu doplňky stravy. Každý rok opakovaně sahám po vitaminu C, který se mi osvědčil pro posílení imunity a posílení organismu. Kapsle Cetebe® Vitamin C v dávce 500 mg mi vyhovuje díky dostatečně velké dávce vitaminu C, a navíc s postupným uvolňováním v průběhu celého dne. Jako maminka roční dcerky jsem v zápřahu celý den, přesto se cítím skvěle a odolávám infekcím, které řádí v mém okolí.“ Libuše

 „Vitamíny obsahují velkou dávku vitamínu C, což teď na podzim pomáhá nejen s únavou ale i s imunitou. Dále velká dávka vitamínu D a Zinek, který mám ráda jako výživu pro svou pleť. V balení jsou 3 platíčka, takže se vlezou do každé kabelky a může mít svou denní dávku všude sebou a nezapomenete si ji vzít. Stačí 1 tableta denně a mám vše pro svou imunitu, což velmi oceňuji. Tabletky se užívají opravdu snadno. Balení vystačí na 1 měsíc užívání." Simona

 

Recenze vznikly ve spolupráci s Ženy s.r.o. Spotřebitelé měli možnost produkty Cetebe® vyzkoušet a bezúplatně poskytli své hodnocení, včetně souhlasu s veřejnou publikací svých zkušeností na webu cetebe.cz. Testování proběhlo v období leden až březen 2022.

https://testovani.zenysro.cz/test/cetebe-vitamin-c-500-mg

https://testovani.zenysro.cz/test/cetebe-immunity-forte

 

Získejte Cetebe® zdarma!

Chcete vyzkoušet Cetebe zcela zdarma? Sledujte nás na sociálních sítích (Facebook a Instagram), kde každý měsíc soutěžíme o prémiové produkty Cetebe. 

 

Vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému, k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, chrupavek, kostí, kůže a dásní, k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy, k normální psychické činnosti, k ochraně buněk před oxidativním stresem, ke snížení míry únavy a vyčerpání, k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm. Zinek přispívá k normální funkci imunitního systému, k ochraně buněk před oxidativním stresem, k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů, pokožky a zraku, k udržení normální hladiny testosteronu v krvi. 

 

Autor: Denisa Salvová

Zdroj: https://www.webmd.com