Zinek, fungující imunita, zdravá pleť i normální plodnost!

  • 14.03.2023

 

 

Myslíte na podporu zdraví a optimální příjem vitaminů? Děláte dobře, ale nezapomínáte na minerály, které jsou pro zdraví neméně důležité? Co třeba takový zinek, který je klíčový nejen pro imunitu, ale také pro zdraví vlasů, nehtů, pleti, a možná vás překvapí, že i pro normální hladinu testosteronu v krvi a plodnost. Víte, jak zinek tělu doplnit a jaké jsou projevy jeho nedostatku?

 

Zinek, malý, ale šikovný!

Zinek je pro lidské zdraví nepostradatelný minerál, který sice organismus potřebuje jen ve velmi malém množství, ovšem jeho deficit může být pro zdraví velmi rizikový. Zinek přispívá k normálnímu růstu a vývoji plodu v těhotenství, ovlivňuje růst a vývoj v době dětství a dospívání a je nutný pro celkové zdraví v dospělosti. Navíc zinek přispívá i ke snížení frekvence onemocnění spojených se stárnutím organismu, ovlivňuje normální funkci imunitního systému, stav pokožky, vlasů a nehtů, funkci zraku, činnost srdce, hladinu cukru v krvi, proces trávení, hladinu testosteronu v krvi a plodnost. V lidském těle se účastní více než 300 biochemických rekcí, a proto zapomínat na zinek, jeden z nejdůležitějších minerálů, je velká chyba!

 

Častá nemocnost, padání vlasů i impotence

Na deficit zinku vás může upozornit celá řada nespecifických příznaků, které však můžete snadno přehlédnout. Mezi nejčastější varovné signály toho, že tělu chybí zinek, patří zvýšený výskyt respiračních infekcí, padání vlasů, popraskané koutky úst, únava, suchá, hrubá a šupinatá kůže, špatně se hojící rány, bílé skvrny na nehtech, ztráta chuti k jídlu, ztráta chuti a čichu, u těhotných špatný vývoj plodu, příp. porod miminka o nízké porodní váze, u mužů zhoršená kvalita spermatu a impotence. Mezi skupiny ohrožené nedostatkem zinku patří zejména děti a dospívající, sportovci, těhotné ženy a samozřejmě ti, jejichž strava není dostatečně pestrá a vyvážená. Ve zvýšené míře jsou ohroženy i osoby trpící atopickými ekzémy, diabetem a zánětlivým onemocněním střev.

 

 

Zinek si tělo samo nevyrobí!

Zatímco některé důležité látky si je tělo schopno vyrobit samo, zinek mezi ně bohužel nepatří. O dostatečný příjem zinku se tak musí postarat každý sám, a sice pestrou a vyváženou stravou. Je-li ale ve vašem jídelníčku zastoupeno příliš bílého pečiva, cukrů a tuků, může být sníženo vstřebávání zinku, a vy, a to i přes váš zdravý jídelníček, můžete trpět jeho nedostatkem. Deficitem zinku můžete být ohroženi i tehdy, je-li váš jídelníček příliš jednostranný a samozřejmě také nezdravý. Organismu škodí jak nedostatek zinku, tak i jeho nadbytek, který se může projevovat zvracením, průjmem, bolestmi svalů, nevolností a zhoršeným vstřebáváním mědi a železa a v důsledku toho chudokrevností. Zinek se v organismu nehromadí, a proto je riziko předávkování minimální. Optimální denní příjem zinku by měl být cca 10 mg denně pro zdravého dospělého člověka. Národní institut zdraví (NIH) uvádí následující denní referenční dávky zinku:

  • muži ve věku 14 a více let: 11 miligramů (mg)
  • ženy ve věku 14 a více let: 9 miligramů (mg)
  • těhotné ženy: 11 mg
  • kojící ženy: 12 mg

 

Kde najít zinek?

Zinek je obsažen v rostlinných i živočišných produktech, ale lépe ho tělo vstřebává z těch živočišných. Nedostatkem zinku netrpí obyvatelé přímořských oblastí a milovníci mořských plodů, protože mezi jeho nejbohatší zdroje patří ústřice, krevety, mušle, krabi, humři, z ryb losos, sardinky a platýs. Zinek bychom ale našli také ve vepřovém, hovězím a jehněčím mase, luštěninách, cereáliích a obilninách, ořeších, vejcích, mléčných výrobcích a v některé zelenině (mrkev, chřest, hrášek). Pro představu, jedna porce ústřic (cca 85 g) obsahuje až 74 mg zinku, zatímco ve stejném množství hovězího masa je pouhých 5,3 mg zinku. Zinek je výrobci přidáván také do některých potravin, např. do mouky, aby byla denní potřeba zinku v populaci pokryta. I přes toto opatření nedostatkem zinku část populace může trpět. Naštěstí jsou tu v případě potřeby kvalitní doplňky stravy, které je vhodné zařadit do jídelníčku. Nejen zinek, ale také vitamin C najdete i v řadě Cetebe!  

 

 

Náš tip: 

  • Cetebe IMMUNITY Forte obsahuje komplex 3 látek, vitamin C s postupným uvolňováním, vitamin D a zinek, které přispívají k normální funkci imunitního systému. Díky postupnému uvolňování je zajištěn nepřetržitý přísun vitaminu C průběhu celého dne, s obsahem zinku s vysokou biologickou dostupností. Vhodný pro dospělé a děti od 12 let.
  • Cetebe ImunActiv, účinná kombinace vitaminu C a zinku pro podporu imunity a celkového zdraví. Cucací pastilky s malinovou příchutí, které jsou ideální na cesty. Vhodné pro dospělé a děti již od 3 let.

 

Jak hodnotí Cetebe® IMMUNITY Forte spotřebitelé?

„U Cetebe® IMMUNITY Forte je skvělé že se vitamín C uvolňuje postupně. Za mě mohu doporučit všem, kdo se stará o svoje zdraví a chce posílit imunitu při chřipkovém a chladném období.“ Tereza

Po 3 týdnech užívání Cetebe® IMMUNITY Forte musím říct, že se mi nedostavila žádná rýma a to na ní v tomhle podzimním období velmi trpím. Dále musím vyzdvihnout, že nejsem vůbec unavená což je velice příjemné. Určitě za mne Cetebe Immunity bude další z mých top produktů na imunitu." Ivana

Cetebe® IMMUNITY Forte mě velice překvapil. Vyhovuje mi postupné uvolňování vitamínu C během celého dne. Po dobu užívání jsem odolávala infekcím a nezaznamenala jsem žádné zdravotní problémy. Vyhovuje mi užívání pouze 1 tablety denně. Všem doporučuji vyzkoušet.“ Šárka

Recenze vznikly ve spolupráci s Ženy s.r.o. Spotřebitelé měli možnost produkty Cetebe® vyzkoušet a bezúplatně poskytli své hodnocení, včetně souhlasu s veřejnou publikací svých zkušeností na webu cetebe.cz. Testování proběhlo v období leden až březen 2022.

https://testovani.zenysro.cz/test/cetebe-immunity-forte

https://testovani.zenysro.cz/test/cetebe-vitamin-c-500-mg

 

Získejte Cetebe zdarma!

Chcete vyzkoušet Cetebe zcela zdarma? Sledujte nás na sociálních sítích (Facebook a Instagram), kde každý měsíc soutěžíme o prémiové produkty Cetebe. 

 

Vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému, k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, chrupavek, kostí, kůže a dásní, k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy, k normální psychické činnosti, k ochraně buněk před oxidativním stresem, ke snížení míry únavy a vyčerpání, k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm. Zinek přispívá k normální funkci imunitního systému, k ochraně buněk před oxidativním stresem, k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů, pokožky a zraku, k udržení normální hladiny testosteronu v krvi. Vitamin D přispívá k normálnímu stavu kostí a zubů, k normální činnosti svalů, k normální hladině vápníku v krvi, k normálnímu vstřebávání vápníku a fosforu a podílí se na procesu dělení buněk.

 

Zdroj:

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/

https://zdravi.euro.cz/clanky/zinek-ucinky-potraviny-nedostatek/