Jídelníček vhodný při pylové alergii

  • 06.05.2024

Pyly jsou nejznámějšími alergeny, jejichž výskyt je vázán na období květu dané rostliny. Pylová alergie, známá také jako senná nebo alergická rýma, je přehnaná reakce imunitního systému na pyly z kvetoucích rostlin, stromů a trav. Projevy pylové alergie mohou ale také ovlivňovat konzumované potraviny. Víte, jakým potravinám se vyhnout, a jaké naopak zařadit do jídelníčku?

 

Čtvrté nejčastější chronické onemocnění na světě? Alergie!

Světová zdravotnická organizace řadí alergie na 4. místo v žebříčku chronických onemocnění na světě. Alergická onemocnění jsou čím dál častější a jejich výskyt roste zejména u dětí. Kontakt s pylovým zrnkem u alergické osoby způsobí neadekvátní, tedy nadměrnou reakci imunitního systému, jejímž výsledkem je celá řada nepříjemných symptomů. Nejběžnějším alergickým onemocněním je alergie pylová. Mezi klinické projevy pylové alergie patří především alergická rýma, zánět spojivek, projevy průduškového astmatu, ale objevit se mohou také kožní a zažívací obtíže. Do pěti let věku se s výskytem alergií pediatři setkávají nejméně často, ovšem poté dochází k prudkému nárůstu počtu dětí s alergickými projevy. Za maximum výskytu pylových alergií je považováno období adolescence a rané dospělosti. Pozitivní zprávou je, že poté výskyt pylových alergií klesá. Je pochopitelné, že nižší výskyt pylových alergií v populaci je vázán na místo, přičemž u lidí žijících na vesnicích je pylových alergiků méně než u těch, kteří žijí ve městech.

 

Alergie, nebo obyčejná rýma?

Alergickou pylovou rýmu, která je typickým projevem pylové alergie, je vždy nutné odlišit od infekční virové nebo bakteriální rýmy, které bývají spojeny se zvýšenou teplotou a hlenovou sekrecí. Přítomno může být také vyšší CRP a pozitivní bakteriologické vyšetření nosního sekretu. Alergická rýmatypický klinický obraz a sezónní průběh, který se každoročně opakuje, což usnadní lékaři diagnostiku a záměnu s rýmou jiné etiologie. Mezi dominující příznaky pylové alergie patří především alergická rýma v podobě vodnatého sekretu, pocit ucpaného nosu a s ním související noční chrápání, svědění a slzení očí, zarudnutí spojivek a případné otoky očí. Alergická rýma může být doprovázena suchým a dráždivým kašlem, objevit se může také kašel podobný astmatickému kašli s dušností a typickým pískotem. Zvláštností nejsou ani zažívací obtíže jako průjmy, pocity plnosti a nadýmání. Pokud osoba trpí pylovou alergií, může se alergická reakce objevit také při konzumaci určitých potravin. Jde především o svědění dutiny ústní a hrdla, otok sliznic a jiných ústním diskomfortem. V tomto případě se hovoří o orálním alergickém syndromu, který je způsobený zkříženou alergií mezi potravinami a pylovými alergeny. Diagnóza je stanovena na základě nejen klinického obrazu a anamnézy, ale také kožními testy nebo vyšetřením krve průkazem specifických protilátek proti jednotlivým pylovým alergenům ve třídě IgE.

 

Orální alergický syndrom

Pokud osoba několik minut po konzumaci konkrétní potraviny začne pociťovat pálení rtů, patra, jazyka, škrábání v krku, příp. k otoku a vyrážce kolem úst, může jít o tzv. orální alergický syndrom, kterému však mohou předcházet respirační příznaky jako alergická rýma či obtíže na sliznici spojivek. Alergická reakce se však může projevit nejen samotnou konzumací určité potraviny, ale také dotykem během krájení, loupání či strouhání potraviny, či jejím vdechnutím. Je-li i přes alergické projevy pokračováno v konzumaci, může dojít i k život ohrožujícímu stavu, k tzv. anafylaktickému šoku. Důležité je vědět, že alergická reakce je pravděpodobnější v případě konzumace syrové zeleniny a ovoce a potravin. Tepelná úprava alergenní vliv rostlinných bílkovin většinou ruší, což ovšem neplatí u petržele, celeru, arašíd, ořechů a koření.

 

 

Nejrozšířenější typy zkřížených alergických reakcí

Pokud se zkřížená reaktivita projevuje klinicky, mluvíme o zkřížené alergii. Ve střední Evropě trpí zkříženou alergií pyl-potraviny až 50 % osob trpících pylovou alergií. Ke zkřížené alergii dochází v případě, kdy IgE protilátky imunitního systému reagující na určitý alergen, reagují díky podobnosti v sekvenci aminokyselin také na alergen jiný. Výskyt zkřížených alergií může být spojen právě s pylovou sezónou. Zatímco v případě květu bříz může někdo trpět alergickými projevy při konzumaci jablek, mimo pylovou sezónu obtíže mít nemusí. Osoby alergické na pyly trpí dvakrát až třikrát častěji na potravinové alergie než běžná populace, a proto je vhodné z jídelníčku rizikové potraviny vyloučit. 

 

Co jíst při pylových alergiích?

Vzhledem k tomu, že alergická reakce je přehnanou odpovědí imunitního systému a až 70 % imunitních buněk sídlí ve střevech, jsou nejen alergikům doporučována probiotika, která mají příznivý vliv na střevní mikrobiom. Vliv konzumace probiotik je v poslední době předmětem mnoha výzkumů. Podle některých studií mohou probiotika svým vlivem na imunitní systém ovlivnit riziko vzniku alergických onemocnění. Probiotika jsou přirozeně přítomná např. v kefírech, kysaném zelí a kimchi. Normálně fungující imunitní systém ovlivňuje řada vitaminů a minerálních látek, které by nejen u pylových alergiků v jídelníčku neměly chybět. Důležitý je především vitamin C, vitamin D a zinek, které lze najít v celé řadě potravin. Doporučovány jsou také potraviny, které obsahují přírodní antihistaminika či antioxidanty, jako jsou např. borůvky, červené hrozny, křen, brokolice, kapusta, citrusy, kapary, meloun, rajčata, chilli papričky, černý či kopřivový čaj, ale vhodný je také kuřecí vývar. Za přílohy vhodné k pokrmům jsou považovány zejména jáhly, rýže (i celozrnnou), kus-kus, bulgur nebo kukuřičná polenta. Ovoce je doporučeno konzumovat spíše v menším množství, ideálně tepelně upravené. Při sestavování jídelníčku pro ty, kteří trpí pylovými alergiemi, je však vždy nutné zohlednit konkrétní alergen a poradit se s ošetřujícím lékařem, alergologem či lékárníkem.

 

Normálně fungující imunitní systém je základ zdraví, a proto nezapomínejte na céčko, déčko a zinek!

Vitamin C, vitamin D a zinek pouze v jedné tabletě obsahuje doplněk stravy Cetebe IMMUNITY Forte, účinné trio pro Váš imunitní systém.  

 Proč právě Cetebe® IMMUNITY Forte? 

  • Kapsle obsahují komplex 3 látek, vitamin C s postupným uvolňováním, vitamin D a zinek, které přispívají k normální funkci imunitního systému. 
  • Postupné uvolňování vitaminu C pomocí TECHNOLOGIE ČASOVÝCH PERLIČEK.
  • Účinná forma vitaminu D3 a zinku.
  • Cetebe® IMMUNITY Forte je vhodný pro dospělé a děti od 12 let.  

 

Jak hodnotí produkty Cetebe® IMMUNITY Forte spotřebitelé?

„Vitamíny Cetebe Forte jsou bezvadné, dobře se polykají. Výhodou je jejich postupně uvolňování. Při jejich užívání jsem měla plno energie, nebyla jsem unavená, nemocná a nachlazená. Velká výhoda je užívat jedné tablety za den. Určitě doporučuji v době chřipek a nachlazení."  Soňa

Super vitamíny, velmi mi vyhovuje dávkování jedné tablety denně.... Již po týdnu byla znát menší únava, musím zmínit, že i pleť se mi zlepšila. Užívám třetí týden, ačkoli jsem v této době onemocněla, průběh virózy byl, mnohem lehčí, kratší a celkově snesitelnější... Tablety, i když jsou větší, snadno se polykají, určitě budu v užívání pokračovat, myslím si, že je to skvělá volba hlavně pro období podzim/zima, kdy je potřeba posílit imunita, velké plus vidím i ve vitamínu D, který je také obsažen v kapslích, spolu se zinkem.“ Michaela

 „Vitamíny obsahují velkou dávku vitamínu C, což teď na podzim pomáhá nejen s únavou ale i s imunitou. Dále velká dávka vitamínu D a Zinek, který mám ráda jako výživu pro svou pleť. V balení jsou 3 platíčka, takže se vlezou do každé kabelky a může mít svou denní dávku všude sebou a nezapomenete si ji vzít. Stačí 1 tableta denně a mám vše pro svou imunitu, což velmi oceňuji. Tabletky se užívají opravdu snadno. Balení vystačí na 1 měsíc užívání." Simona

Recenze vznikly ve spolupráci s Ženy s.r.o. Spotřebitelé měli možnost produkty Cetebe® vyzkoušet a bezúplatně poskytli své hodnocení, včetně souhlasu s veřejnou publikací svých zkušeností na webu cetebe.cz. Testování proběhlo v období leden až březen 2022.

https://testovani.zenysro.cz/test/cetebe-vitamin-c-500-mg

https://testovani.zenysro.cz/test/cetebe-immunity-forte

 

Získejte Cetebe® zdarma!

Chcete vyzkoušet Cetebe zcela zdarma? Sledujte nás na sociálních sítích (Facebook a Instagram), kde každý měsíc soutěžíme o prémiové produkty Cetebe. 

 

Cetebe jsou doplňky stravy. Doplňky stravy neslouží jako náhrada pestré a vyvážené stravy.

Vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému, k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, chrupavek, kostí, kůže a dásní, k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy, k normální psychické činnosti, k ochraně buněk před oxidativním stresem, ke snížení míry únavy a vyčerpání, k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm. Zinek přispívá k normální funkci imunitního systému, k ochraně buněk před oxidativním stresem, k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů, pokožky a zraku, k udržení normální hladiny testosteronu v krvi. 

 

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/common-food-allergies

https://www.webmd.com/allergies/features/foods-fight-allergies

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8064452/

https://www.solen.cz/pdfs/med/2014/03/04.pdf

Autor: Mgr. Denisa Salvová