Proč s kolagenem užívat i vitamin C?

  • 06.06.2024

Přemýšleli jste, proč jsou stále oblíbenější doplňky stravy s kolagenem? Deficit kolagenu, ke kterému dochází vlivem stárnutí, se projevuje mimo jiné také tvorbou vrásek. Zájem o svěží a mladistvě vypadají pleť je pochopitelný, stejně jako nárůst prodeje produktů s kolagenem. Málokdo však ví, že tvorbu kolagenu v těle lze ovlivnit i přirozenou cestou, a sice dostatečným příjmem vitaminu C, který je pro tvoru kolagenu zásadní. Proč řada výrobců doporučuje společně s kolagenem užívat také vitamin C, vám prozradíme.

 

Co je to kolagen? 

Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina tvořící základní stavební hmotu pojivových tkání. Díky kolagenu je pokožka pružná, pevná a hydratovaná. S narůstajícím věkem se ale produkce kolagenu v těle snižuje a objevují se vrásky. Kolagen má však vliv také na mnoho dalších tělesných funkcí a orgánů. Známý je vliv kolagenu na stav chrupavek, kloubů a vazů, a proto je kolagen součástí mnoha doplňků stravy na podporu zdraví pohybového aparátu. Kolagenové doplňky stravy tak užívají nejen ti, kteří chtějí oddálit viditelné známky stárnutí, ale také senioři, sportovci a ti, kteří nadměrně zatěžují své klouby. Kolagen není jen jeden, rozlišuje se cca 20 typů kolagenu, z nichž nejdůležitější je typ I, II, III a V.

 

Není kolagen jako kolagen 

Pojem kolagen pochází z latinského „kólla“, což v překladu znamená lepidlo. A kolagen opravdu jako jakési lepidlo funguje. Laik by si kolagen mohl představit jako lepidlo, které drží pohromadě nejen pokožku, kosti, šlachy, vazy a klouby, ale také cévy a zuby. Nejrozšířenějším kolagenem je kolagen typu I, který se vyskytuje ve šlachách, vazech, kostech, ve škáře pokožky, v pouzdrech orgánů a vazivu a zaujímá až 90 % celkového kolagenu v těle. Účinků kolagenu I. typu využívá zejména dermatologie a kosmetické produkty pečující o zdraví pleti. Kolagen typu II se vyskytuje hlavně v buněčné hmotě chrupavky, a proto v doplňcích stravy pro podporu a udržení normálního stavu chrupavek najdeme právě typ II. Kolagen typu III, resp. jeho retikulární vlákna, představují oporu měkkým tkáním jako jsou svalové buňky a nervová vlákna, má však význam také v procesu hojení. Typ V obsahují cévní výstelky zajišťující pružnost cév.

 

Kolagen a vitamin C

Možná vás překvapilo, proč je na etiketě doplňku stravy s kolagenem uvedeno, že vhodným nápojem na zapití je pomerančový džus či jiný nápoj s vitaminem C. Ano, opravdu je to tak! Kolagen si s vitaminem C velmi dobře rozumí. Vitamin C je totiž nezbytný pro normální tvorbu kolagenu, přispívá k jeho lepšímu vstřebávání a efektivnějšímu využití organismem. Vitamin C má navíc řadu dalších benefitů pro zdraví, např. přispívá k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm, zvyšuje vstřebávání železa, podporuje tvorbu kolagenu pro správnou funkci krevních cév a přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. Vitamin C tak podporuje nejen imunitu, ale je vhodný také pro zdravou pleť a normální funkci pohybového aparátu. Vzhledem k tomu, že vitamin C si naše tělo neumí samo vyrobit, je nutné zabezpečit jeho příjem prostřednictvím stravy. Bohatými zdroji vitaminu C je především čerstvá zelenina a ovoce. Pokud vitamin C v jídelníčku chybí, lze využít kvalitní doplňky stravy s jeho obsahem, vhodné jsou zejména ty, ve kterých se vitamin C uvolňuje postupně během celého dne, jako např. Cetebe Vitamin C 500 mg s postupným uvolňováním.  

 

 

Jak poznat nedostatek kolagenu a vitaminu C v těle? 

Snížená hybnost kloubů a povadlá a unavená pleť mohou napovídat, že tělu chybí kolagen. Nejde o nic výjimečného, protože kolagen ubývá v těle zcela přirozeně v důsledku stárnutí. Bývá uváděno, že koncentrace kolagenu klesá zhruba o 1 % ročně. Je tedy zcela pochopitelné, že obsah kolagenu, a tím pádem také stav chrupavek a pokožky, je jiný ve 30 letech a v pozdně seniorském věku. Křehká a povadlá pleť, ztráta pevné a pružné pokožky, vrásky, pigmentové skvrny, slabé nehty a vlasy a omezená pohyblivost kloubů jsou známkami nejen toho, že stárneme, ale také toho, že nám v těle ubývá kolagen. Stejně jako nedostatek kolagenu nás řada fyziologických změn může upozornit na to, že nám chybí vitamin C, který je pro zdraví nepostradatelný. Nedostatek vitaminu C se může projevit zvýšenou únavou, krvácivostí dásní, poruchou krvetvorby, oslabenou imunitou, pomalým hojením ran a sníženou tvorbou kolagenu.

 

Kdo je nedostatkem kolagenu ohrožen? 

Věděli jste, že existují určité skupiny osob, které mohou být více ohroženy deficitem některých zdraví prospěšných látek? Je-li řeč o vitaminu C, na jeho doplnění by měli myslet především kuřáci, senioři, sportovci, osoby v období rekonvalescence, osoby trpící nadměrnou únavou, osoby vystavené nadměrné psychické a fyzické zátěži a těhotné ženy. Zatímco na hladinu vitaminu C má vliv především strava, množství kolagenu v organismu ovlivňuje také dědičnost. Vyšší příjem kolagenu je vhodné zajistit u sportovců, u osob těžce fyzicky pracujících a u osob trpících nadváhou a obezitou, jejichž klouby jsou vystaveny nadměrné zátěži. Nedostatek kolagenu se ve zvýšené míře týká také žen po menopauze, kdy v důsledku hormonálních změn může klesat nejen množství kolagenu, ale může také docházet ke změnám v jeho uspořádání. Na doplnění kolagenu je proto vhodné myslet již po 30. roce věku, kdy jeho množství klesá nejen díky přibývajícím letem, ale často také díky nezdravému životnímu stylu, kterému dominuje stres, fast foodové pokrmy, kouření a nadměrné slunění, které k předčasným projevům stárnutím také přispívá.

 

Doplnit kolagen je jednodušší, než si myslíte

Nejbohatším zdrojem kolagenu jsou vepřové a hovězí kosti, ze kterých se během procesu vaření kolagen uvolňuje. Pokud si nyní vybavujete silný vývar gelové konzistence, to je přesně ten typ kolagenu, který pro své zdraví potřebujete. Želatina získávaná vařením vepřových šlach a kostí je částečně hydrolyzovaný kolagen, ve vodě rozpustný a organismem dobře využitelný zdroj kolagenu používaný nejen do doplňků stravy, ale také do pleťových krémů. Organismem vstřebaný kolagen stimuluje buňky pojivových tkání k další produkci kolagenu. Mezi bohaté zdroje kolagenu se řadí také mořské ryby, jejichž kolagen, označován jako „mořský“, patří mezi nejoblíbenější. Kolagen lze užívat v mnoha formách, a to nejen v podobě silného vepřového či hovězího vývaru. Setkat se můžete např. s kolagenovými kostičkami, želatinovými medvídky, kapslemi, tabletami a sypkou směsí. Nejjednodušším a nejvýhodnějším způsobem, jak doplnit tělu kolagen, a zároveň si pochutnat, je silný vývar.  Pokud se však chystáte podpořit své zdraví za pomoci kolagenových doplňků stravy, nezapomínejte současně užívat také kvalitní vitamin C, který je pro tvorbu kolagenu důležitý.

 

 

Podpořte nejen tvorbu kolagenu, ale také celkové zdraví s doplňky stravy Cetebe!

Cetebe® Vitamin C 500 mg s postupným uvolňování podpoří nejen tvorbu kolagenu, ale je zásadní také pro celkové zdraví. Možná jste netušili, že vitamin C přispívá:

  • ke snížení míry únavy a vyčerpání,
  • k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm,
  • k normální funkci imunitního systému,
  • k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, chrupavek, kostí, kůže a dásní,
  • k normální psychické činnosti,
  • k normálnímu energetickému metabolismu,
  • k normální činnosti nervové soustavy,
  • k ochraně buněk před oxidativním stresem. 

 

Jak hodnotí produkty Cetebe® Vitamin C 500 mg s postupným uvolňováním spotřebitelé?

"Ihned po dodělání krabičky jsem si šla koupit další zásoby (čtěte - poslala jsem manžela pro další zásoby..). Momentálně jsem těhotná. Normálně už od 16 hodin neudržím oči, s cetebe jsem to v pohodě zvládla AŽ do osmi... Navíc se u mne v těhotenství vyskytly nějaké obtíže. Pro návštěvě gynekoložky mi bylo doporučeno brát vitamín C s postupným uvolňováním. Jaká náhoda... Jen mi byla zvýšená dávka z jedné tablety na tablety 2." Kateřina 

"Tyhle vitamíny mají moc pěkné balení. Hned na první pohled je vidět, jak se má užívat cetebe a jak je tento vitamín prospěšný. Postupně se v něm látky uvolňují a je tam mnohem lepší, než výrobky konkurence. Tableta je tak akorát velká a dobře se polyká. Jsem s těmito kapslemi velmi spokojená." Andrea

"Cetebe tobolky obsahují malé mikroperličky a ty způsobují, že se dávky vitamínu C rozloží na celý den Tím získáte možnost přístupu cenných látek, které tělo potřebuje po dobu cca 12ti hodin a zbytečně se nevyloučí z těla ven. Dávkování : 1x denně, i pro děti od 9.let. Cena trochu vyšší než klasický vitamín C. Tobolky jsou malé, hladké, dobře se polykají." Petra

 

Získejte Cetebe® zdarma!

Chcete vyzkoušet Cetebe zcela zdarma? Sledujte nás na sociálních sítích (Facebook a Instagram), kde každý měsíc soutěžíme o prémiové produkty Cetebe. 

 

Cetebe jsou doplňky stravy. Doplňky stravy neslouží jako náhrada pestré a vyvážené stravy.

Vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému, k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, chrupavek, kostí, kůže a dásní, k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy, k normální psychické činnosti, k ochraně buněk před oxidativním stresem, ke snížení míry únavy a vyčerpání, k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm. Zinek přispívá k normální funkci imunitního systému, k ochraně buněk před oxidativním stresem, k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů, pokožky a zraku, k udržení normální hladiny testosteronu v krvi. 

 

Zdroj: https://www.webmd.com/

Autor: Mgr. Denisa Salvová