Jak láska a zamilovanost ovlivňují zdraví?

  • 08.02.2024

Věděli jste, že láska, zamilovanost a pozitivní vztahy mohou přinášet spoustu zdravotních benefitů, zatímco nedostatek lásky a vztahové problémy mohou být příčinou chronického stresu, který může mít na zdraví velmi negativní dopad? My Vám přinášíme krátký výčet toho, co se může dít s naším tělem, když máme nablízku svoji spřízněnou duši.  

 

Zamilovanost jako hormonální bouře

Zamilovanost, to je jako jízda na horské dráze! Vzrušení, vášeň, pocity absolutního štěstí, euforie, ale také stesk, žárlivost, zoufalství a další velmi intenzivní emoce doprovázené řadou fyziologických změn způsobené produkcí mnoha hormonů. Za známé „motýlky v břiše“, které jsou s pocity zamilovanosti spojeny, stojí hormony adrenalin a noradrenalin, z nichž adrenalin zvyšuje srdeční frekvencí a krevní tlak. Během zamilovanosti dochází k produkci oxytocinu, "hormonu lásky", který ovlivňuje stahy hladkého svalstva nejen během orgasmu, ale také během porodu a kojení. Dopamin vyvolává nejen euforii, ale potlačuje také chuť k jídlu a potřebu spánku. Podle odborníků dopamin v těle působí na stejném mechanismu jako některé návykové stimulující látky. Člověk má spoustu energie, lepší pozornost, výkonnost a menší potřebu spánku. A díky produkci serotoninu zamilovaný člověk není schopen myslet na nic jiného než na objekt své milostné touhy. Zamilovanost, to je zkrátka přirozený protistresový mechanismus. Pocity štěstí mohou snižovat hladinu stresu, podporovat celkovou pohodu, a proto zamilovaní lidé mohou zažívat méně depresí a úzkostí. Zamilovaní jsou aktivnější díky společným fyzickým aktivitám, jako jsou např. procházky, což pozitivně ovlivňuje jejich celkový zdravotní stav. Zamilovanost zahrnuje i budování blízkých sociálních vazeb a silné sociální vztahy jsou spojeny s celkovým zlepšením psychického a fyzického zdraví. V období zamilovanosti se ale uvolňuje také stresový hormon kortizol. Zamilovanost tak může být příčinou nadměrného stresu, je-li navíc spojena s nejistotou, žárlivostí, strachem ze ztráty, zvýšenými nároky na společně trávený čas, společenským tlakem, očekáváními nebo komplikacemi ve vztahu. V takovém případě, zejména trvá-li déle, může sama zamilovanost na zdraví působit stejně negativně jako stres.

 

Láska jako klidný přístav

Láska je oproti stavu zamilovanosti považována za hluboký, stabilní a klidný emocionální stav, pro který jsou typické pocity oddanosti, respektu a vzájemného porozumění. Má-li člověk štěstí, má láska dlouhodobý charakter a může se rozvíjet do hlubších forem intimity. Láska je odolnější vůči životním výzvám a obsahuje prvky oddanosti a schopnosti překonávat těžkosti. Zatímco zamilovanost s sebou může přirozeně přinášet určitou míru stresu, láska, to je hlavně pocit jistoty a bezpečí, který může snižovat chronický stres. Láska může vést k lepšímu emocionálnímu stavu a dobré duševní zdraví může pozitivně ovlivnit jak imunitní systém, tak celkové zdraví. Láska zahrnuje pravidelný sociální kontakt s blízkými lidmi, což je pro každého velmi důležité. Při prožívání lásky se uvolňují hormony oxytocin a endorfiny, které mohou mít pozitivní vliv na náladu a celkovou pohodu. Láska s sebou přináší také sdílení zájmů a různých aktivit přispívajících ke zdraví. Lidé žijící v lásce se podle mnoha výzkumů mohou rychleji uzdravovat, dožívat se vyššího věku a mohou být aktivnější, a tím i soběstačnější, a to i ve velmi pokročilém věku. Pokud jste slyšeli tvrzení, že láska uzdravuje, věřte, že na tom něco je.

 

Samota škodí víc, než se předpokládalo 

Výzkumy se zabývají nejen tím, jak láska a mezilidské vztahy ovlivňují zdraví, ale také tím, jak zdraví ovlivňuje samota a sociální izolace. Samota je na základě výsledků mnoha studií považována za opravdovou hrozbu pro lidské zdraví. Osamělí lidé mohou mít až o polovinu vyšší riziko předčasného úmrtí oproti těm, kteří mají kvalitní sociální vztahy. Nedostatek sociálních kontaktů může vést k depresím a sebevražednému jednání v případě pocitů naprostého osamění. Charitativní organizace Mental Health Foundation došla ve svém výzkumu k velmi zajímavému zjištění, a sice, že lidé mezi 18 až 34 lety se cítí osamělejší než lidé nad 55 let. Právě v produktivním věku si lidé mohou více uvědomovat své osamění, nenaplněnou touhu po lásce, dětech a rodině. Samota může negativně ovlivňovat krevní tlak, cholesterol a aktivovat somatickou a psychickou stresovou reakci. Chronicky osamělí lidé proto mohou být ve zvýšené míře ohroženi vznikem a rozvojem kardiovaskulárních onemocnění. Láska a přátelství jsou komodity, do kterých se opravdu vyplatí investovat.

 

Cetebe, podpora imunity nejen pro zamilované

I když Vám Cetebe toho pravého, či tu pravou bohužel najít nepomůže, může Vám pomoci s podporou imunity. Pro všechny, kteří potřebují být v připraveni čelit v životě novým výzvám, kterými jsou i nové vztahy, je tu účinné trio pro imunitu, Cetebe IMMUNITY Forte!

 

Proč právě Cetebe® IMMUNITY Forte?

  • Kapsle obsahují komplex 3 látek, vitamin C s postupným uvolňováním, vitamin D a zinek, které přispívají k normální funkci imunitního systému. 
  • Postupné uvolňování vitaminu C pomocí TECHNOLOGIE ČASOVÝCH PERLIČEK.
  • Účinná forma vitaminu D3 a zinek.
  • Cetebe® IMMUNITY Forte je vhodný pro dospělé a děti od 12 let.  

 

Cetebe® IMMUNITY Forte je doplněk stravy. Doplněk stravy není určen jako náhrada pestré a vyvážené stravy.

 

Jak hodnotí produkty Cetebe® IMMUNITY Forte spotřebitelé?

Užívala jsem tablety necelé dva týdny a cítím se mnohem energičtější, v poslední době mě trápila (zimní) únava. Nikdy jsem na nemoci moc netrpěla, takže nedokážu říci, zda jsem odolnější či nikoli. Líbí se mi užívání - 1 tabletka denně je skvělá a nikdy na ni nezapomenu, navíc má stylovou barvu a snadno se polyká.Lenka 

Moc se mi líbí, že stačí pouze jedna tableta denně a dostanu do sebe hodně vitamínů C. Víc než týden jsem měla chřipku a chvála bohu včas jsem obdržela Cetebe. Uzdravení šlo rychleji. Cítím se lépe, a mám více energii, brzy stávám, nejsem vyčerpaná. Tobolka se snadno polyká.Ildiko

 Ten kdo vymyslel postupné uvolňování, na to kápl. Tělo přijímá látku průběžně. Kapsle se polykají dobře. Celkový pocit je dobrý a žádná infekce mě v době braní neskolila, ačkoli takto na podzim s nimi mívám problémy. Určitě budu v braní Cetebe pokračovat." Martina

 

Recenze vznikly ve spolupráci s Ženy s.r.o. Spotřebitelé měli možnost produkty Cetebe® vyzkoušet a bezúplatně poskytli své hodnocení, včetně souhlasu s veřejnou publikací svých zkušeností na webu cetebe.cz. Testování proběhlo v období leden až březen 2022.

https://testovani.zenysro.cz/test/cetebe-vitamin-c-500-mg

https://testovani.zenysro.cz/test/cetebe-immunity-forte

 

Získejte Cetebe® zdarma!

Chcete vyzkoušet Cetebe zcela zdarma? Sledujte nás na sociálních sítích (Facebook a Instagram), kde každý měsíc soutěžíme o prémiové produkty Cetebe. 

 

Vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému, k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, chrupavek, kostí, kůže a dásní, k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy, k normální psychické činnosti, k ochraně buněk před oxidativním stresem, ke snížení míry únavy a vyčerpání, k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm. Zinek přispívá k normální funkci imunitního systému, k ochraně buněk před oxidativním stresem, k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů, pokožky a zraku, k udržení normální hladiny testosteronu v krvi. 

 

Autor: Denisa Salvová

Zdroj: www.cetebe.cz