Jak uvolnit zalehlé ucho?

  • 06.03.2024

Zalehlé ucho je problém, ke kterému stačí bohužel velmi málo. Rýma, nachlazení, cestování letadlem, potápění a nesprávné čištění ucha patří mezi nejčastější příčiny, díky kterým se může v uchu objevit nepříjemný tlak a bolest. Ačkoliv většinou nemusí jít o vážný problém, návštěvu lékaře neodkládejte, trvají-li obtíže déle než týden a ucho je bolestivé. K uvolnění zalehlého ucha však někdy postačí jednoduchý trik, tzv. Valsalvův manévr, který vám návštěvu lékaře může ušetřit. Znáte ho?

 

Nejčastější příčiny zalehlého ucha

Tlak a bolest v uchu, nedoslýchavost, nepříjemné praskání a šum se mohou objevit z různých příčin. Někdy může být viníkem voda v uchu, jindy rýma a nachlazení, často také nadměrné čištění ucha vatovými tyčinkami. Zalehlé ucho se ale může objevit také jako projev zánětu středního ucha, který může být spojen s otokem a zvýšeným tlakem v uchu projevující se pocitem zalehnutí. Příčinou zalehlého ucha může být i tzv. barotrauma vznikající při rychlých změnách tlaku např. během letu a potápění. Navštěvujete-li rádi koncerty, můžete si s sebou domů odnést i tzv. akutrauma způsobené poslechem velmi hlasité hudby. Na akutrauma pozor také při jiném extrémním hluku jako je např. výbuch a střelba. Trpíte-li pocitem zalehlého ucha, snažte se zjistit příčinu, která tlak a bolest v uchu mohla způsobit, usnadníte tak lékaři stanovit diagnózu.

 

Jak na zalehlé ucho?

Voda v uchu je častý problém nejen plavců a milovníků vodních radovánek, ale objevit se může také po obyčejném sprchování. Nejjednodušší způsob, jak si ulevit a dostat vodu z ucha, je dobře známé poskakování na jedné noze s hlavou nakloněnou na postiženou stranu. Obvykle stačí velmi krátká doba, aby voda z ucha vytekla. Jako první pomoc při zalehlém uchu je doporučováno zívání, žvýkání a sání např. lízátek a bonbónů, které podpoří otevření Eustachovy trubice a pomohou vyrovnat tlak v uchu a zbavit se pocitu zalehlého ucha. Pokud došlo k zalehnutí ucha v důsledku rýmy, soustřeďte se nejen na tlak a bolest v uchu, ale také na patřičnou léčbu rýmy. Nezapomeňte na dostatečný pitný režim a doplnění vitaminu C, vitaminu D a zinku, které přispívají k normální funkci imunitního systému, a mohou tak přispět ke zmírnění symptomů nachlazení. Naším tipem je Cetebe IMMUNITY Forte obsahující všechny tři uvedené látky. V případě potřeby aplikujte do nosu nosní kapky a spreje, které sníží otok nosní sliznice a přispějí k otevření Eustachovy trubice v uchu.

 

Ověřený Valsalvův manévr

Efektivním způsobem, jak zalehlé ucho odblokovat je lékaři doporučovaný Valsalvův manévr. Jde o jednoduchý trik, který pomůže odstranit blokádu Eustachovy trubice, a tím vyřešit problém zalehlého ucha. Jak na to? Zhluboka se nadechněte a zadržte dech. Poté zmáčkněte nosní dírky a se zavřenými ústy se snažte pomalu vydechnout. Výdech však nesmí být prudký, mohlo by dojít k poškození ušních bubínků a sluchu. Díky této jednoduché metodě se vám může okamžitě ulevit. V případě, že se vám tlak v uchu nepodařilo uvolnit během pěti dnů, ucho je bolestivé a obtíže se zhoršují, obraťte se na lékaře, který navrhne další postup.  

 

Tipy, které mohou pomoci  

Cucání, zívání a žvýkání pomáhá otevírat Eustachovu trubici a vytváří podtlak, který může pocit zalehlého ucha snadno odstranit. Zbavit se zalehlého ucha můžete také pomocí teplých obkladů. Pozor je však příčinou zalehlého ucha zánět středního ucha, obklady by měly být vždy jen studené, nikdy teplé. Zatímco podle některých jsou skvělým pomocníkem ušní svíce, mnozí ušní lékaři této metodě příliš nakloněni nejsou. A i když výrobci deklarují okamžitou úlevu, podle odborníků jde o metodu neúčinnou, a navíc poměrně nebezpečnou. Jedním z nejoblíbenějších babských tipů na zalehlé ucho je odvar z heřmánku povařený v mléce. Teplé obklady se přikládají na ucho a na oblast za a před ním. Oblíbeným pomocníkem je také olivový olej zahřátý na teplotu těla. Pár kapek se nechá v uchu působit cca 10 minut a poté se nechá z uší vytéct. Chcete-li ověřený prostředek, vydejte se raději do lékárny pro speciální ušní kapky.

 

 

Když domácí ošetření nestačí

Bohužel ne vždy se podaří zbavit pocitu zalehlého ucha a je nutná návštěva lékaře. Tu neodkládejte, pokud se příznaky zhoršují, bolest a tlak v uchu přetrvávají, z ucha vytéká hnis, objeví-li se horečka, dochází ke zhoršení sluchu a máte problémy s rovnováhou. Zatímco v některých případech může lékař provést výplach ucha, předepsat antimykotika, kortikosteroidy, v případě bakteriálního onemocnění jsou ale často jediným řešením antibiotika.  Díky speciálním nástrojům je lékař navíc schopen z ucha odstranit mechanickou příčinu obtíží, kterou je mazová zátka. Ušní problémy nikdy nepodceňujte, protože jen včasná diagnóza a adekvátní léčba může snížit riziko komplikací a udržet normální sluch.

 

Cetebe, účinné trio pro Váš imunitní systém! 

Trpíte nachlazením? Pak nezapomeňte doplnit vitamin C, vitamin D a zinek, které najdete v doplňku stravy Cetebe® IMMUNITY Forte. 

  • Kapsle obsahují komplex 3 látek, vitamin C s postupným uvolňováním, vitamin D a zinek, které přispívají k normální funkci imunitního systému. 
  • Postupné uvolňování vitaminu C pomocí TECHNOLOGIE ČASOVÝCH PERLIČEK.
  • Účinná forma vitaminu D3 a zinek.
  • Cetebe® IMMUNITY Forte je vhodný pro dospělé a děti od 12 let.  

 

Cetebe® IMMUNITY Forte je doplněk stravy. Doplněk stravy není určen jako náhrada pestré a vyvážené stravy.

Jak hodnotí produkty Cetebe® IMMUNITY Forte spotřebitelé?

Skvělé tabletky, které se snadno užívají pouze 1x denně. Postupné uvolňování látek během dne je super. Po užívání přípravku se cítím lépe. Byla jsem nachlazená, ale to zmizelo a opět jsem zcela zdravá. Určitě budu užívat dál, abych se udržela zdravá i nadále. bez tabletek by mě ihned trápila rýma. " Marie 

 „Vitamíny obsahují velkou dávku vitamínu C, což teď na podzim pomáhá nejen s únavou ale i s imunitou. Dále velká dávka vitamínu D a Zinek, který mám ráda jako výživu pro svou pleť. V balení jsou 3 platíčka, takže se vlezou do každé kabelky a může mít svou denní dávku všude sebou a nezapomenete si ji vzít. Stačí 1 tableta denně a mám vše pro svou imunitu, což velmi oceňuji. Tabletky se užívají opravdu snadno. Balení vystačí na 1 měsíc užívání." Simona

 Ten kdo vymyslel postupné uvolňování, na to kápl. Tělo přijímá látku průběžně. Kapsle se polykají dobře. Celkový pocit je dobrý a žádná infekce mě v době braní neskolila, ačkoli takto na podzim s nimi mívám problémy. Určitě budu v braní Cetebe pokračovat." Martina

 

Recenze vznikly ve spolupráci s Ženy s.r.o. Spotřebitelé měli možnost produkty Cetebe® vyzkoušet a bezúplatně poskytli své hodnocení, včetně souhlasu s veřejnou publikací svých zkušeností na webu cetebe.cz. Testování proběhlo v období leden až březen 2022.

https://testovani.zenysro.cz/test/cetebe-vitamin-c-500-mg

https://testovani.zenysro.cz/test/cetebe-immunity-forte

 

Získejte Cetebe® zdarma!

Chcete vyzkoušet Cetebe zcela zdarma? Sledujte nás na sociálních sítích (Facebook a Instagram), kde každý měsíc soutěžíme o prémiové produkty Cetebe. 

 

Vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému, k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, chrupavek, kostí, kůže a dásní, k normálnímu energetickému metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy, k normální psychické činnosti, k ochraně buněk před oxidativním stresem, ke snížení míry únavy a vyčerpání, k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm. Zinek přispívá k normální funkci imunitního systému, k ochraně buněk před oxidativním stresem, k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů, pokožky a zraku, k udržení normální hladiny testosteronu v krvi. 

 

Autor: Mgr. Denisa Salvová

Zdroj: www.cetebe.cz, www.healthline.com, medicalnewstoday.com